I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Język niemiecki

Od 15 kwietnia do 20 maja przebywały  u nas 2 uczennice z zaprzyjaźnionej szkoły ze Szlezwiku-Holsztyna.  W  czasie swojego pobytu próbowały  uczyć się podstaw języka polskiego, uczestniczyły w lekcjach swoich gospodarzy (3 uczennice z drugich klas z grupy Goethe pani Jolanty Moll). Brały udział  w lekcjach angielskiego, francuskiego, niemieckiego oraz polskiego. W czasie wolnym, a było tego sporo, spotykały się z innymi młodymi ludźmi, robiły zakupy, zwiedzały nasz region. W sobotę dziewczyny wróciły  do siebie, ale to nie koniec przygody…. już 5 czerwca Agata, Benia i Emilia wyruszają w stronę Niemiec z rewizytą. Mamy nadzieję, że tak jak Maia i Beeke chwalą pobyt w Pszczynie, tak też nasze dziewczyny będą miały świetne przygody , a jednocześnie dużo się nauczą.

 

 

 

23.03.2023

W szkolnym etapie ogólnopolskiego konkursu z języka niemieckiego, organizowanego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego – TURBOLANDESKUNDE ,  wzięły udział  trzy drużyny. Bardzo dziękujemy za udział i wykazanie się szczegółową wiedzą  dotyczącą  Austrii. Najwięcej punktów zdobyły: Julia Gacek, Kinga Dyduch i Patrycja Owsińska. Dziewczyny zostały zakwalifikowane do kolejnego etapu konkursu. Trzymamy kciuki.

 

4 października 2019
Bodil Jessen – studentka prawa i germanistyki Uniwersytetu w Getyndze była gościem na lekcjach języka niemieckiego w dwóch grupach w I LO. Warsztaty odbyły się w ramach projektu Deutsch plus organizowanego przez Instytut Goethego z Warszawy. Bodil przedstawiała nam życie młodego człowieka – studenta – w Niemczech, opowiadała o swoich zainteresowaniach i pasjach oraz pytała naszych uczniów o życie w Polsce.
Sama ma już pewne doświadczenie z naszym krajem, ponieważ ma przyjaciela z Polski, z Krakowa, była w Warszawie, we Wrocławiu, w Gdańsku, a teraz w ramach projektu odwiedza różne szkoły również w małych miejscowościach – od nas pojechała do Chałupek.
Wcześniej, przed lekcjami, mogła trochę poznać nasze piękne miasto w towarzystwie uczennic z klasy drugiej, dla których język Goethego jest jedną z pasji.

1 października 2019

Fakt bycia szkołą pod patronatem Instytutu Goethego już przynosi małe profity – DEUTSCH plus.
W środę będziemy gościć studentkę z Niemiec, która poprowadzi dla naszych uczniów warsztaty o Niemczech. Nasi uczniowie przygotują dla niej quiz o Polsce i naszym mieście. Będzie to świetna okazja, żeby móc porozmawiać z kimś, kto posługuje się językiem niemieckim jako ojczystym.

12 września 2019
Miło nam poinformować, że nasze liceum zostało zakwalifikowane do programu Deutsch Plus, którego organizatorem jest Instytut Goethego. Mamy nadzieję, że młodzież dobrze wykorzysta możliwości z tym związane.
GL Projekt

20.12.2018

W ogólnopolskim konkursie języka niemieckiego Deutschfreund uczniowie naszej szkoły zostali wyróżnieni dyplomami:

z klasy drugiej – w konkursie uczestniczyło z klas drugich 937 uczniów:
Heidi Stalska 194 punkty (4 miejsce w województwie, 22 miejsce w kraju) za bardzo dobry wynik
Małgorzata Żmij 168 punktów (14 miejsce w województwie, 154 miejsce w kraju) za dobry wynik

z klasy trzeciej w konkursie uczestniczyło 743 uczniów – za dobry wynik
Zofia Pitlok 175 punktów
Anna Poloczek 169 punktów

W klasach drugich nagradzane miejsca zaczynały się od 198 uzyskanych punktów, a w klasach trzecich od 208.
Gratulujemy nagrodzonym i zachęcamy do dalszej pracy nad językiem Goethego:)

16.11.2018[/b]
Wyniki konkursu z języka niemieckiego przeprowadzanego drogą internetową: VERSTEHEN.
W konkursie 8 listopada wzięło udział 7 uczniów z naszej szkoły.
Z Polski w konkursie na poziomie liceum uczestniczyło 700 uczniów, a wyniki podzielone są na progi klasowe (Klasy pierwsze – 225, klasy drugie 250, klasy trzecie 225). Żeby uzyskać wynik bardzo dobry, należało znaleźć się w grupie 10% uczniów piszących w danej kategorii, wynik dobry, to kolejne 15%.
Mamy 3 osoby z nagrodami:
Heidi Stalska 2e bdb 2 msc w kraju, 1 msc w woj., nagroda 100PLN i medal
Jessica Nutt 1e db 38 msc w kraju, 4 msc w woj., darmowy udział w IV edycji konkursu
Małgorzata Żmij 2c db 45 msc w kraju, 4 msc w woj.
https://mogalo.pl/konkurs_iii_verstehen_wyniki
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych latach.

13.11.2018

14 listopada na trzeciej lekcji odbędzie się w sali 01 konkurs Deutschfreund. Zapraszamy zapisanych uczniów. Przypominamy o wpisowym.

Wymiany polsko-niemieckie

https://chrobry.pna.pl/niemcy/

4.11.2018-konkursy języka niemieckiego

Mogalo (komputerowy): Verstehen [u] 8.11.2018 – czwartek na lekcji 3 (9:45) w sali komputerowej 107[/u]
Należy mieć ze sobą koniecznie słuchawki!!!
https://mogalo.pl/konkurs_verstehen

Jersz: Deutschfreund [u]14.11.2018 – środa w sali 210 o godzinie 8:45[/u]
http://jersz.pl/contest,2.html

3.11.2018
Od 22 do 27 października 2018 gościła u nas młoda Niemka Amira Muhammad osiemnastolatka z Großhartau, niedaleko Drezna z Saksonii. Dziewczyna lubi Polskę, uczy się naszego języka, bo ma po temu powody: dziadkowie pochodzą z okolic Łodzi, z Koluszek. Mama jest pilotem wycieczek zagranicznych i to z nią odwiedziła już różne miasta w naszym kraju. Tata jest z pochodzenia Pakistańczykiem.
Amira jest w trakcie kształcenia się, ale już p zrobiła kilka różnych kursów, między innymi na opiekuna wymian polsko-niemieckich w PNWM.
W naszej szkole towarzyszyła nauczycielom języka niemieckiego w lekcjach i opowiadała o swoich miejscach rodzinnych, szkole oraz niemieckiej scenie muzycznej.