I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Niemcy

WIEN – AKTION: Młodzież Europy poznaje Wiedeń

22-osobowa grupa młodzieży z 2 germanistkami wyruszyła 10 grudnia do Wiednia w ramach projektu Wien-Aktion organizowanego przez Austriackie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Badań. Młodzież Europy Poznaje Wiedeń – tak brzmi pełna nazwa projektu, w którym może uczestniczyć młodzież ucząca się języka niemieckiego i znająca go przynajmniej n poziomie A2+. W ramach jednej grupy można zgłosić 25 uczestników razem z opiekunami, zatem wykorzystaliśmy liczebnie projekt niemal maksymalnie.

W ramach kwoty, którą należało wpłacić po projekcie, mieliśmy zwiedzanie wybranych z oferowanej listy zabytków Wiednia, tygodniowe bilety na środki komunikacji, zakwaterowanie, 3xwyżywienie w ciągu dnia oraz przewodników w większości zwiedzanych miejsc. A tych na tygodniowy pobyt nie brakowało. Byliśmy w Muzeum Techniki, zimowym pałacu cesarzy: Hofburg, a tam zwiedzaliśmy apartamenty cesarskie i Sissi, bibliotekę, obserwowaliśmy trening w Hiszpańskiej Szkole Jazdy, kościół świętego Augustyna, w którym Elżbieta Bawarska poślubiła cesarza Franciszka Józefa I, skarbiec i krypty, piękny z zewnątrz i wewnątrz barokowy kościół świętego Karola Boromeusza, ogrody i pałac Belvedere z cudowną kolekcją obrazów, Albertinę z impresjonistami, MUMOK (Museum Moderner Kunst) oraz letni kompleks pałacowy Schönbrunn, obejrzeliśmy dom Hundertwassera i zaglądnęliśmy na Prater.

Przewodnicy w różnych miejscach zmieniali się, ale to, co ich łączyło, to fakt, że mieli wprawę w oprowadzaniu ludzi będących w połowie przygody z językiem niemieckim. Mówili na tyle prostym językiem, wolno i wyraźnie, że większość grupy mogła zrozumieć opowiadany wątek. Osoby, które nie zrozumiały wszystkiego, mogły dopytać kolegów, albo też nauczycielek.

Do wyjazdu przygotowywaliśmy się bardzo solidnie, każdy uczestnik miał za zadanie przygotować garść informacji po polsku o miejscach, w których mieliśmy być kolejnego dnia. Wieczorami spotykaliśmy się i słuchaliśmy krótkich wystąpień oraz podsumowywaliśmy miniony dzień. Uzupełnialiśmy informacje w naszych książeczkach przygotowanych przez opiekunów specjalnie na tę okazję (w nich lista uczestników, adres miejsca zakwaterowania, program oraz quizy, krzyżówki dotyczące Wiednia, jego słynnych mieszkańców, różnic pomiędzy językiem niemieckim w Niemczech i w Austrii).

Dodatkowym plusem naszego pobytu były liczne jarmarki świąteczne. Każdego dnia odwiedzaliśmy inny. Ich styl, oferta produktów i klimat nieco różniły się od siebie. Jednym z zadań z naszego „przewodnika” było przeprowadzenie z gośćmi jarmarku wywiadów po niemiecku – udało się wykonać niemal w 100 procentach.

Kolejną wartością dodaną było spotkanie z absolwentem naszej szkoły studiującym w Wiedniu. Zabrał nas do głównego budynku uniwersytetu, pokazał bibliotekę, opowiedział o tym, jak się studiuje w stolicy Austrii i odpowiedział na liczne pytania uczestników.

Wszystko to było piękne, albo nawet bardzo piękne. Jednakże absolutnym gwoździem programu była wizyta w pięknym teatrze Raimundtheater (1893, 1200 miejsc), pierwszym wiedeńskim teatrze muzycznym. Uczestniczyliśmy w musicalu REBECCA, z przepiękną scenografią, strojami, muzyką i wspaniałym śpiewem aktorów. W teatrze byliśmy w środę, a wolnych miejsc było brak. Teatr pełny.

Za nami wspaniały, bogaty tydzień pełen wrażeń na całe życie.

Jeśli tylko pojawi się okazja podobnego wyjazdu, gorąco zachęcamy. Było warto.

WIEN – AKTION: Europas Jugend lernt Wien kennen

Wymiana 2023

Spotkanie z rodzicami

15 listopada grupa uczniów wymiany polsko-niemieckiej zaprosiła na spotkanie rodziców. W miłej atmosferze uczniowie szczegółowo opowiedzieli o swoich wrześniowych doświadczeniach w Polsce i w Niemczech. Była to świetna okazja do wspomnień, pytań ze strony rodziców, podsumowania projektu i dalszego planowania.

Wyjazd do Niemiec był dofinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Rozmawialiśmy także o możliwościach indywidualnych spotkań dla partnerów po wymianie, które również mogą być dofinansowane z budżetu PNWM.

Spotkanie w Bad Segeberg

Nasza wymiana rozpoczęła się 24 września 2023 roku, wyjechaliśmy z Pszczyny bardzo podekscytowani i rozweseleni. Każdy z nas zastanawiał się jak będzie wyglądało życie w niemieckich rodzinach, czy uda nam się dopasować do ich rytmu i czy ich zwyczaje bardzo różnią się od naszych. Wcześniej poznaliśmy już naszych partnerów. Spędziliśmy z nimi cały tydzień w Polsce, pokazując im nasze życie, teraz przyszedł czas na odwrócenie ról. Droga do Niemiec przebiegła dość sprawnie, Niemcy ciepło nas przywitali i zorganizowali wspólne śniadanie w szkolnej stołówce. Mimo długiej podróży, bardzo miło spędziliśmy dzień odkrywając piękne zakątki miasta Bad Segeberg. Same Niemcy wydały nam się bardzo dobrze zorganizowane i czyste. Urzekła nas również tamtejsza architektura, zwłaszcza w mniejszych miasteczkach, gdzie królują domki z czerwonej cegły, obsadzone kolorowymi kwiatami. Ludzie byli otwarci i uśmiechnięci a w domach dbali o to, by niczego nam nie zabrakło i byśmy czuli się komfortowo. Podczas naszego wyjazdu udało nam się również zwiedzić Hamburg, Lubekę oraz Travemünde. Każde z tych miast, choć zgoła różne od siebie, miało w sobie niezwykły urok. Nasi partnerzy z wymiany oraz ich nauczyciele zadbali o to, abyśmy zobaczyli najważniejsze punkty w każdym z nich i nauczyli się co nieco o ich przeszłości. Wiele punktów naszej wycieczki opierało się również na historii Żydowskiej, zwiedziliśmy Synagogę oraz szliśmy śladami Żydów po Bad Segebergu, dało nam to jaśniejszy obraz na ich kulturę i zwyczaje, przez co lepiej rozumiemy co nas łączy a co dzieli. Oczywiście celem wymiany nie jest jedynie zwiedzanie, ale również poznawanie siebie nawzajem. Wielu z nas przełamało swoje bariery językowe, zarówno odnośnie języka niemieckiego jak i angielskiego. Ponadto zawarliśmy wiele cennych przyjaźni, które, mamy nadzieję, będą trwały dalej. Nowe znajomości pomagają również zdobyć szerszą perspektywę na świat oraz przełamać szkodliwe stereotypy. Choć spędziliśmy ze sobą zaledwie dwa tygodnie, zdążyliśmy się przywiązać do naszych partnerów i liczymy na to, że uda nam się ponownie zobaczyć. Wróciliśmy do Polski bogatsi o nowe doświadczenia, cudowne wspomnienia i wiedzę. Każdy z nas wyniósł z tej wymiany coś pozytywnego, od płynności w języku aż po nowe przyjaźnie. Oczywiście wszyscy bardzo się cieszymy, że mieliśmy szansę wziąć w niej udział i poznać kulturę Niemiec.

Wymiana została dofinansowana ze środków Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Spotkanie w Pszczynie

Początek roku szkolnego rozpoczął się bardzo intensywnie dla 15 uczestników wymiany polsko-niemieckiej. Po okresie przerwy spowodowanej pandemią udało się reaktywować spotkania (ostatnie było w Niemczech w 2019 roku).

Uczestnikom udało się nawiązać pierwsze relacje w mediach społecznościowych, zatem spotkanie w poniedziałkowe popołudnie na dworcu trwało krótko – wszyscy się znali, rozpoznali i odnaleźli „swoich” partnerów.

Młodzież biorąca udział w wymianie chętnie uczestniczyła we wszystkich proponowanych aktywnościach mając przy tym sporo okazji do rozmów  najczęściej w języku angielskim, który był językiem obcym dla wszystkich.

Pierwszy tydzień szybko minął, a my już cieszymy się na spotkanie w Niemczech, które odbędzie się w ostatnim tygodniu września.

Wymiana została dofinansowana ze środków Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Organizatorzy
Agnieszka Sajdak-Czernik
Jolanta Moll

Wymiana 2019
Spotkanie w Niemczech w Bad Segeberg
25.-30.09.2019

W ostatnim tygodniu wakacji 9-osobowa grupa młodzieży wyruszyła do Niemiec na kolejne spotkanie z partnerami z Bad Segeberg.
Było to już 16. spotkanie z uczniami Dahlmannschule w ciągu jedenastoletniej współpracy. My – I LO – jesteśmy wierni północy Niemiec od 20 lat, jednakże w 2008 roku urwała się współpraca z pierwszą szkołą w Kaltenkirchen. Na szczęście udało się nawiązać ścisły kontakt z oddalonym o 30 km Bad Segeberg.
Spotkania odbywają się systematycznie, chociaż w różnych formach. W ubiegłym roku powróciliśmy do starej formuły wymiany, czyli tygodniowe zanurzenie w kulturze i języku danego kraju, zakwaterowanie u rodzin, wspólne zajęcia w szkole, praca nad wybranym tematem, no i oczywiście odwiedzanie ciekawych miejsc.
W tym roku tematem nadrzędnym były zabytki UNESCO. Temat ciekawy tym bardziej, że na miejscu mieliśmy okazję zwiedzić Lubekę, Hamburg wraz ze spichlerzami – Speicherstadt, Sankt Peter Ording i wpisane do dziedzictwa natury morze watowe.
Jak co roku młodzież nawiązała ścisłe kontakty, chociaż na samym początku oporów nie brakowało. Tym bardziej cieszy fakt, że grupa niemiecka starała się towarzyszyć naszym uczestnikom spotkania do ostatnich minut pobytu w Lubece i wszyscy deklarują radość z czekającego nas spotkania w marcu w Polsce, w Pszczynie.
Wśród atutów uczestnictwa wymienianych przez młodzież polską znalazły się: zanurzenie w języku i kulturze, możliwość sprawdzenia się, konieczność poradzenia sobie samemu w obcym otoczeniu, możliwość wykorzystania języków obcych niemieckiego, angielskiego, zwiedzenie pięknych zakątków Szlezwiku-Holsztyna.
Z nielicznych minusów należy podkreślić, że niemieccy nauczyciele i partnerzy nie starali się mówić wolniej, co było deprymujące dla uczniów z grup rozszerzonych, ale jednak nie tak bardzo obytych z językiem.
Wymiana była wspierana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, dlatego wyjazd nie nadwyrężył budżetów rodzinnych.
Zapraszamy do udziału.
Jolanta Moll
Koordynator wymiany

 

Kolejne spotkanie z młodzieżą z Dahlmannschule w Pszczynie za nami
11.03.2019

W dniach 04-09.03.2019 12-osobowa grupa młodzieży z I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie podejmowała 11-osobową grupę młodzieży niemieckiej z zaprzyjaźnionej szkoły w Bad Segeberg. Po 4 latach spotkań nietypowych – 3 dni w różnych miastach Polski (Wrocław, Poznań, Warszawa) i 3 dniach w Berlinie – wróciliśmy do tradycyjnej formy wymiany. Uczniowie gościli w swoich domach partnerów niemieckich przez 3 dni, a kolejne 3 spędziliśmy w rozjazdach: Oświęcim ze zwiedzaniem muzeum obozu Auschwitz-Birkenau, Kraków wraz z Wieliczką.
W programie przewidzieliśmy gry zapoznawcze, zwiedzanie Pszczyny w formie zadań do wykonania w grupach mieszanych, spacer po Katowicach z porównaniem zdjęć, pocztówek historycznych z widokiem obecnym, wizyta w Muzeum Śląskim, Kraków ze swoimi najważniejszymi zabytkami w centrum i dzielnicą Kazimierz.
Oprócz części turystycznej grupa pracowała nad tematyką drugiej wojny światowej, przyczyn jej wybuchu, szerzeniem się terroru i  szukała odpowiedzi na pytanie: Co każdy z nas może zrobić, żeby zapobiegać dyskryminacji drugiego człowieka. Te części spotkania prowadziła w naszej szkole doktor Ewa Ryguła, a po zwiedzaniu KZ-Auschwitz Elżbieta Pasternak – edukator z Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
Młodzież miała okazję artystycznego podsumowania swoich wrażeń, odczuć, przeżyć w formie plakatów, nad którymi pracowała w grupach mieszanych ostatniego popołudnia.
Atmosfera przez okres trwania całego spotkania była doskonała. Niesamowite było obserwowanie uczestników z boku i przyglądanie się, jak chętnie ze sobą rozmawiali, nawiązywali kontakty nie tylko ze swoim bezpośrednim partnerami, ale byli zainteresowani poznaniem i nawiązaniem relacji z różnymi osobami.
Współpraca pomiędzy szkołami trwa od 2010 roku i jest prowadzona systematycznie dodziś. Jest kontynuacją wymiany polsko-niemieckiej ze szkołą z Kaltenkirchen (od 2000 roku), a tym samym jest najstarszą wymianą w Chrobrym.
Co roku otrzymujemy wsparcie finansowe Starostwa Powiatowego, w tym materiały promocyjne do wręczenia partnerom, możemy liczyć na gadżety z Urzędu Miasta, czy Stowarzyszenia LGD Pszczyna, które wykorzystujemy na nagrody w organizowanych quizach, konkursach, a które są jednocześnie pamiątką z pobytu w Pszczynie i zachętą do odwiedzenia naszego regionu również w przyszłości.
Każda z wymian jest wspierana środkami finansowymi przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM), co powoduje, że są one atrakcyjne finansowo dla młodzieży – szeroka oferta w trakcie spotkania, za niski wkład własny. Tak było również w tym roku. W tym miejscu pozwolimy sobie na pochwalenie się sumaryczną kwotą dofinansowania do wszystkich wymian na przestrzeni lat – zebrała się już kwota: 174 tysiące złotych. Z pieniędzy opłacane są noclegi, materiały do pracy warsztatowej, nagrody, bilety wstępu, warsztaty, przewodnicy, przejazdy. Pozostając jeszcze przez jakiś czas w kręgu liczb, chcielibyśmy się pochwalić liczbą uczestników z Polski: 344, z Niemiec: 325, ilością przeprowadzonych spotkań: 31. Bardzo cieszy nas możliwość kontynuowania spotkań młodzieży i przyglądania się przemianom, jakie zachodzą po spotkaniach. Uczestnicy stają się bardziej otwarci, świadomi, chętniej podejmują wyzwania, są bardziej zmotywowani do intensywniejszej nauki języków obcych – a o to przecież nam chodzi.
Koordynatorzy wymiany
Jolanta Moll
Agnieszka Sajdak-Czernik

Relacje uczestników

Wymiana niemiecka była bardzo dobrze zorganizowana, chociaż brakowało czasu, by móc nawiązać lepszy kontakt z Niemkami. Poznałam wspaniałych ludzi, z którymi mam nadzieję utrzymać kontakt i w przyszłości móc rozmawiać na różne tematy w ich języku. Temat przewodni był bardzo wymagający i trudny ale ważny.
Uważam że wymiany nie tylko bardzo pomagają w nauce języka, ale i w poznaniu kultury danego kraju. Bardzo polecam każdemu, kto chce się nauczyć języka obcego.
Hania

Uczestniczyłem już kilka razy w projektach tego typu, pomimo tego ten program był dla mnie bardzo atrakcyjny. Wielu rzeczy się dowiedziałem o miejscach, które już odwiedzałem. Sam kontakt z rówieśnikami z Niemiec był super. Niemcy nie zwracali większej uwagi na nasze błędy podczas rozmowy, tylko po prostu mogliśmy swobodnie sobie porozmawiać na każdy temat. Jedyny minus tego projektu to fakt, że dobiegł już końca
Kacper

Wymiana niemiecka była dla mnie osobiście ogromnym doświadczeniem, a zarazem przeżyciem. Choć na początku podchodziłam do niej z dużą rezerwą, tak teraz zastanawiam się dlaczego. Miałam okazje poznać rówieśników z innego kraju, porozmawiać z nimi na błahe tematy, jak na przykład jakiej muzyki lubią słuchać oraz na poważne, jak o problemie mowy nienawiści, który od paru tygodni ciągle narasta. Nie zapominajmy, że cały czas miałam okazję szkolić niemieckim i angielski. Nie zabrakło również czasu na zwiedzanie i poznawanie nowych przepięknych zakątków Polski. Polecam każdemu wzięcie udziału w takiej wymianie.
Ola

Wymiana uczniowska z naszymi rówieśnikami z Niemiec bardzo mi się podobała. Był to pierwszy taki projekt, w którym brałem udział i z pewnością poleciłbym go każdemu. Poznałem wielu nowych ludzi, z którymi nadal mam kontakt w mediach społecznościowych. Dzięki tej wymianie podszkoliłem również moje umiejętności z języka niemieckiego, a przede wszystkim nabyłem swobody w porozumiewaniu się i bardzo cieszę się z tego powodu. Chciałbym częściej angażować się w tego typu projekty, bo z pewnością warto, o czym się przekonałem w ubiegłym tygodniu.
Franek

Wymiana polsko-niemiecka organizowana przez I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie we współpracy z Polsko-Niemiecką Wymianą Młodzieży była dla mnie bardzo ciekawym i ważnym doświadczeniem. Przede wszystkim udało mi się udoskonalić znajomość języka niemieckiego, co było moim głównym celem i uważam go za zrealizowany. Poznałem także sporo nowych ludzi (nie tylko z Niemiec) oraz zobaczyłem jak różni się mentalność mieszkańców tak bliskich sobie państw. Program wymiany stworzony był w sposób bardzo atrakcyjny dla młodzieży. Nie było długiego chodzenia po muzeach czy średnio interesujących nas zabytkach. Prowadzone były gry miejskie umożliwiające poznanie miast czy też warsztaty, które miały wprowadzić nas w daną tematykę. Moja Austauschpartnerin nie do końca była zadowolona z faktu, że nie mieszka z dziewczyną, dlatego nasz kontakt był, delikatnie mówiąc, słaby. To uważam za chyba jedyny minus tego spotkania. Prowadzący wymianę pokazali, jak kompetentnie do tego podchodzą i wykazali się profesjonalizmem przez duże P.
Janek

Wymiana bardzo mi się podobała, dużo zwiedziliśmy, dzięki temu było wiele tematów do rozmowy. Większość Niemców była otwarta, z chęcią rozmawiają niemalże o wszystkim. Taką formę nauki polecam każdemu. Można sprawdzić w praktyce swoją wiedzę, a także poznać nową kulturę i zwiedzić ciekawe miejsca.
Martyna

Na początku marca po raz drugi uczestniczyłam w wymianie polsko-niemieckiej. Tym razem to nasi niemieccy partnerzy odwiedzili Polskę. Pierwsze trzy dni spędziliśmy w domach z naszymi rodzinami. Czułam się rozczarowana brakiem zaangażowania mojej niemieckiej koleżanki w rozmowy oraz wspólne oglądanie filmu. Lotta większość czasu spędzała na telefonie, pisząc ze swoimi przyjaciółmi. Natomiast uczestnicząc w dyskotece, wyjeździe na kręgle i do Krakowa nawiązałam bliższe znajomości z innymi Niemkami, które okazały się fantastycznymi rozmówczyniami. Moim zdaniem w programie brakowało więcej czasu na luźne rozmowy i zabawy językowe. Temat drugiej wojny światowej był zagadnieniem ciężkim i dosyć trudnym do rozmowy. Udział w wymianie pozwolił mi na przełamanie bariery językowej oraz zawarcie nowych znajomości. Jak najbardziej polecam udział w takiej formie kształcenia się, ponieważ gwarantuje możliwość rozmawiania przez cały czas w języku obcym, oswojenie się z nim i zawarcie kontaktów międzynarodowych.
Julka

 

3.11.2018

Podsumowanie wymiany polsko-niemieckiej
sierpień 2018

W tym roku 7-osobowa grupka młodzieży uczącej się jeżyka niemieckiego miała możliwość pojechania do Bad Segeberg do zaprzyjaźnionej szkoły, żeby móc uczestniczyć w lekcjach swoich niemieckich partnerów, mieszkać w ich domach, przyglądać się codziennemu życiu niemieckiego kolegi i jego rodziny, przyglądnąć się systemowi szkolnemu, a przy okazji zwiedzić piękne okolice Szlezwiku Holsztyna.
Do wyjazdu zaproszeni byli uczniowie niemieckojęzyczni z klas pierwszych (obecnie drugich, nabór przeprowadzany był w kwietniu bieżącego roku), ale ostatecznie okazało się, że zgłosili się tylko uczniowie klasy 1e (obecnie 2e). Tak w wymianie uczestniczyli:
Heidi Stalska, Martyna Ficek, Julia Łukasik, Hanna Małek, Kacper Moll i Magdalena Musiolik.
Ponieważ mieliśmy 7 miejsc – tylu było chętnych ze strony niemieckiej, a nie mieliśmy już więcej zgłoszeń z naszej szkoły, w wymianie wziął udział również Maciej Czernik. Młodzież od początku była bardzo zgrana, pełna pomysłów, gotowa do współpracy.
Po długiej podróży autobusem liniowym z Katowic do Berlina i dalej do Hamburga, a następnie pociągiem do Bad Segeberg zostaliśmy bardzo ciepło powitani na dworcu w miejscowości docelowej. To ciepło i zaangażowanie nie tylko młodych ludzi, ale i ich rodziców oraz nauczycieli spowodowało, że cały tydzień od 24 sierpnia do 1 września był wspaniałym zakończeniem wakacji dla naszej młodzieży.
Koordynator wymian
Jolanta Moll
Relacja młodzieży:
W czasie pobytu w Niemczech zwiedziliśmy Lubekę, Hamburg, nadmorską miejscowość Büsum, byliśmy w parku rozrywki HansaPark. Wszystkie te wycieczki dały nam wyobrażenie o północy Niemiec i zweryfikowały nasze wyobrażenia. Ale i tak najważniejsze oczywiście były spotkania z ludźmi. Mała grupka młodzieży, u której gościliśmy okazała się podobnie jak my, zaangażowana, z pasjami, z podobnymi zainteresowaniami. W trakcie pobytu zorganizowaliśmy 3 spotkania wieczorne, gdzie rozmawialiśmy i tańczyliśmy.
Myśleliśmy, że spotkamy się na wyjeździe, w Krzyżowej, ale w trakcie spotkania podsumowującego dowiedzieliśmy się, że się spotkamy w Pszczynie. Już teraz cieszymy się na tę okoliczność i zaczynamy planować pobyt grupy niemieckiej u nas. Chcemy im pokazać wszystko, co w naszej okolicy najlepsze, wartościowe. Czasu będzie mało, więc musimy dobrze wybrać.

Wymiany w liczbach:
W wymianach wzięło udział 316 uczniów z Polski i 298 z Niemiec, co dało liczbę 614 uczestników.
Wykorzystano kwotę 163327 zł.

Udane spotkanie uczniów z Pszczyny i Bad Segeberg: Warszawa-Berlin 2017
Erfolgreiches Treffen der Schüler aus Pszczyna und Bad Segeberg: Warszawa-Berlin 2017