I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Zimowe wejście na Baranią Górę

W dniach 12 – 13 lutego 2013r. Uczniowski Klub Sportowo – Turystycznego „DIABLAK”  zorganizował dla młodzieży zimową wycieczkę turystyczną w Beskid Śląski. Głównym celem wyjazdu było bezpieczne zdobycie, w warunkach zimowych, Baraniej Góry (1220 m. n.p.m.). Trasa wycieczki wiodła od Węgierskiej Górki przez Glinne, Magurkę Radziechowską, Magurkę Wiślańską, Baranią Górę aż do schroniska na Przysłopie pod Baranią Górą. W trakcie pierwszego dnia 14 – stu  doświadczonych turystów, wyposażonych w klubowe rakiety śnieżne, przemierzyło trasę o dystansie 18 km, w większości przecierając szlak. Typowo zimowe warunki  umożliwiły realizację dodatkowych celów wyjazdu – wpojenia  młodym ludziom podstawowych zasad turystyki zimowej, związanych przede wszystkim ze sposobem poruszania się w terenie mocno zaśnieżonym, nieprzetartym, określania prawidłowości wybranej trasy, sposobów przecierania szlaku przez grupę. Uczestnicy dowiedzieli się również o poważnych niebezpieczeństwach czyhających na nich zimą w górach od najbardziej prozaicznych, jak zgubienie szlaku, po takie jak zimowe wyczerpanie, wychłodzenie czy  odmrożenia. Dowiedzieli się również jak radzić sobie z takimi trudnościami.  Już przed wyjazdem uczestnicy byli poinformowani jak należy się ubrać, jakie wyposażanie jest niezbędne do bezpiecznego zrealizowania wycieczki. Te wiadomości pozwoliły na dobre przygotowanie się wszystkich do wyjazdu i bezpieczne zdobycie szczytu.

Panująca na trasie pogoda uzmysłowiła młodym turystom, że zima w  górach to poważne wyzwanie, a zmaganie się z kopnym śniegiem czy wiatrem, zwiększającym istotnie odczucie chłodu, nie należą do największych przyjemności.  Niestety przez dwa dni wycieczki nie mogliśmy liczyć na piękną, zimową, słoneczną pogodę . Natomiast satysfakcja po dotarciu do schroniska była ogromna, a przygotowany przez gospodarzy obiad wszystkim smakował wyśmienicie. Podsumowaniem pierwszego dnia wycieczki  była projekcja filmu w reżyserii Roberta Markowitza pt. „Życie za Everest”. Film ten oparty jest na relacji jednego z wybitniejszych górskich dziennikarzy Jona Krakauera, naocznego świadka najtragiczniejszego ataku na wierzchołek najwyższej góry świata, który miał miejsce 10 maja 1996 roku. 

Drugi dzień przywitał turystów również niezbyt słoneczną pogodą, ale po obfitym śniadaniu, pożegnaniu z właścicielami schroniska wszyscy udali się w znacznie krótszą, bo tylko 11 km trasę prowadzącą przez Przełęcz Szarcula, Przełęcz Kubalonka do Wisły Głębce.

Podsumowując wyjazd możemy stwierdzić, że dobrze przygotowana grupa młodzieży sprawnie przeszła  w sumie 29 km trasy górskiej w warunkach zimowych, które nie należały do najłatwiejszych. Uczestnicy zdobyli nowe doświadczenia i umiejętności związane z dbaniem o własne bezpieczeństwo w górskich warunkach zimowych. Poznali podstawowe zagrożenia, wzięli udział w szkoleniu dotyczącym praktycznego posługiwanie się czekanem,  co w Beskidach rzadko kiedy jest konieczne.  Projekcja filmu uświadomiła jak groźne mogą być góry nie tylko zimą i jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo. Młodzież bardzo doceniła możliwość poruszania się z wykorzystaniem rakiet śnieżnych. Nieduży odcinek trasy w kopnym śniegu turyści pokonali bez rakiet śnieżnych, po ich założeniu w pełni docenili przydatność tego sprzętu. Klub posiada na wyposażeniu 12 kompletów rakiet śnieżnych, które m.in. mogą być wypożyczane przez członków „DIABLAKA”. W trakcie wycieczki uczestnicy zapoznali się również z „panoramkami”, budową geologiczną czy historią obszaru, po którym wędrowali. Najważniejsze, że wszystkim młodym turystom dopisywał bardzo dobry humor i pomimo średniej aury dużo się nauczyli i zadowoleni wrócili do domów.

Uczniowski Klub Sportowo – Turystyczny „DIABLAK” współpracuje przy organizacji wyjazdów z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie.

Zapraszamy na kolejne wycieczki organizowane przez UKST „DIABLAK”. Wszystkie informacje na temat naszej działalności można znaleźć na stronie Klubu. Organizujemy wyjazdy turystyczne dla młodzieży gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej a także dla dorosłych. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w zajęciach na ściance wspinaczkowej, które zaczęliśmy regularnie organizować  od tego roku.

Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy na kolejne wycieczki.

Opiekunowie Klubu Agnieszka i Artur Wojciechowie