I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Zakończyły się Dni Języka Niemieckiego

DACH*-TAGE    

DNI   KULTURY  NIEMIECKIEJ 

W  ostatnich dniach   maja 2011   uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w różnych konkursach   przygotowanych  przez   nauczycielki  j. niemieckiego Jolantę Moll i  Agnieszkę Sajdak-Czernik  w ramach organizowanych co roku w naszej szkole Dni  Kultury Niemieckiej.    W konkursach obok  uczniów z  Chrobrego  brali udział  uczniowie   z  10 szkół  z  Pszczyny i z  powiatu pszczyńskiego  (PG nr 1, PG nr 2,   PG nr 4,  gimnazja z   Suszca, Goczałkowic,  Radostowic, Kobióra,  LO nr 3 )  oraz   z  Cieszyna ( Katolickie Gimnazjum i Liceum   oraz  PG nr 1).

 

20.05.2011 odbył   konkurs wiedzy o stolicach krajów niemieckojęzycznych, w którym   uczestniczyło  40 uczniów.

Najlepsze wyniki osiągnęli :

I  miejsce     Bartłomiej Chmielorz,  LO  Chrobry

II miejsce     Jakub Młodzik,  LO  Chrobry

III  miejsce –  Daniel Brudny, LO  Chrobry

 

Na konkurs plastyczny, ( prace można było nadsyłać do 16 maja ), którego tematem były najciekawsze zabytki stolic krajów niemieckojęzycznych, wpłynęło 35 prac z 8 szkół. Prace prezentowane na korytarzu szkolnym zostały ocenione przez uczniów (w głosowaniu) oraz dyrektora Pszczyńskiego Ogniska Pracy Pozaszkolnej panią Barbarę Zembok. Wyłoniono następujących zwycięzców

I miejsce –    Aleksandra Pokorny, PG Goczałkowice

I miejsce –    Katarzyna Świerkot , PG  nr 1 Pszczyna

II  miejsce –  Agata Drewniak,  LO  Chrobry

III miejsce –   Julia Żemła,  LO  Chrobry

 

Kolejnym konkursem  w ramach DACH-Tage  był konkurs na

najlepszą   prezentację multimedialną  przedstawiającą wybraną stolicę krajów niemieckojęzycznych ( prace można było nadsyłać do 16 maja ).  Otrzymaliśmy 21 prezentacji różnych stolic: Berlina, Wiednia, Berna i Vaduz. W tej kategorii najlepsi byli :

I miejsce   – Kaya Wieczorek i Aleksandra Kukla , LO nr 3

II miejsce –   Patryk Modliński i Paulina Machnik LO Chrobry

III miejsce –  Karolina Hoza i Justyna Łucka , PG Goczałkowice

III miejsce –  Dominika Sławik ,  PG nr 2 Pszczyna

 

27.05.2011   w auli szkolnej odbyło się podsumowanie  konkursów, wręczenie nagród  ich zwycięzcom  oraz  konkurs piosenki niemieckiej. Do tego konkursu zgłoszono ponad 21 utworów oczywiście w języku niemieckim. Po wysłuchaniu wszystkich  piosenek   jury wybrało najlepszych wykonawców:

w kategorii gimazjum :

I miejsce – Monika Wiatr z Gimnazjum nr 4, utwór :  99 Luftballons – Nena

II miejsce – Paulina Kubaszczyk, Natalia Wieczorek, Maria Siasta, Michalina Frosztęga z akompaniamentem muzycznym z Katolickiego Gimnazjum i Liceum z Cieszyna ,

utwór : Wenn du schläfst –  Söhne Mannheims

III miejsce – Martyna Król i Daria Suchwałko z PG Goczałkowice, utwór: Symphonie -Silbermond

w  kategorii liceum :

I miejsce –  Natalia  Kawka z zespołem  LO  Chrobry, utwór : Meine Stadt -Aurelia

II miejsce –  Dagmara Pławecka, LO  Chrobry, utwór : Mama ana ahabak – Christine Stürmer

III miejsce – Joanna Czarnecka,  LO  Chrobry, utwór : Wer bin ich – Lafee

 

Publiczność zgromadzona  w auli   wybrała  także  w drodze głosowania   swojego laureata ,  którym   została  Natalia  Kawka z zespołem.

 

Mamy nadzieję, że konkurs piosenek dostarczył uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.

Gratulujemy zwycięzcom,  uczestnikom  wszystkich  konkursów dziękujemy za zaangażowanie.  Liczymy,  że zainteresowanie językiem niemieckim dzięki temu wzrosło  i  zapraszamy   wszystkich uczących się języka niemieckiego  na   Dni Niemieckie w przyszłym  roku.

Nagrody ufundował  Konsulat RFN  z Wrocławia i Instytut Goethego, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

 

Jolanta Moll

Agnieszka Sajdak-Czernik

 

 *D-Deutschland, A-Österreich, CH-die Schweiz