I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Zabierz książkę na ferie

Canavan T.: Era Pięciorga. T. 1-3.- Kraków: Galeria Książki, 2020.

Niezwykła historia pełna magii i intryg. Zanurz się w wyjątkowym świecie potężnych magów i walki o kontrolę nad mityczną krainą.
„Era Pięciorga” to trylogia opowiadająca o Ithanii, a tytułową piątką są kapłani wybrani przez bogów.

Na serię “Era Pięciorga” składają się kolejno: “Kapłanka Bieli”, “Ostatnia z dzikich” i kończący trylogię “Głos Bogów”. 

 

Doom E.: Rzeźbiarz łez.- Kraków: Flow Books, 2023.

Nica od zawsze pragnęła tylko jednego: mieć rodzinę. Kiedy skończyła siedemnaście lat, Milliganowie postanawiają ją adoptować, a odległe marzenie wydaje się wreszcie spełniać. Przewrotny los nie pozwala jej  jednak zbyt długo tym się cieszyć – z Grave, sierocińca, w którym się wychowywała, razem z nią adoptowany zostaje Rigel, chłopak, który do tej pory budził w niej wyłącznie niepokój. Wydaje się, że mimo łączącej ich przeszłości, pełnej cierpienia
i samotności, nic nie będzie w stanie zbliżyć do siebie tej dwójki, a mieszkanie pod jednym dachem przysporzy jedynie więcej bólu. Nica jest jednak zdeterminowana, by ochronić swoje marzenie przed każdym, kto zapragnie je zniszczyć. Nawet jeśli ma dwoje czarnych oczu i płonące spojrzenie.

Ware R.: Ta dziewczyna.- Poznań: Czwarta Strona, 2023.

Oksfordzka sceneria, motyw dark academia i nowoczesna, wciągająca fabuła.

 Żywiołowa, błyskotliwa, czasami złośliwa, ale przede wszystkim podziwiana przez każdego  April Clarke-Cliveden, szybko wciągnęła Hannah do swego studenckiego kręgu na Oksfordzie. Od początku pierwszego semestru wraz z grupą przyjaciół – Willem, Hugh, Ryanem i Emily – tworzyli zgraną paczkę. Pod koniec drugiego April już nie żyła.

Dekadę później Hannah i Will spodziewają się dziecka, a były portier
 z Oksfordu skazany za zabicie April, John Neville, zmarł w więzieniu. Życie Hannah biegnie spokojnym rytmem do czasu, aż do drzwi jej domu puka dziennikarz
 i przedstawia nowe dowody na to, że Neville mógł być niewinny. Hannah zagłębia się w tajemnicę śmierci April. Gdy odnawia kontakt ze starymi przyjaciółmi, uświadamia sobie, że mają coś do ukrycia… Między innymi morderstwo.

O’Sullivan S.: Śpiące królewny: tajemnicze przypadki ze świata neurologii.- Kraków: Znak, 2023.

Czy jeśli uwierzymy w tajemniczą chorobę, to możemy na nią zapaść?

Jak wielką władzę nad ciałem może sprawować umysł?

Czy śpiączka może być zaraźliwa?

Skąd biorą się zaburzenia psychosomatyczne?

W Szwecji setki dzieci na wiele miesięcy, a nawet lat, zapadło w stan przypominający sen. W Le Roy, mieście na północy stanu Nowy Jork, u nastoletnich dziewcząt pojawiły się drgawki, które rozprzestrzeniły się wśród nich jak zaraza.

 Na Kubie pracownicy amerykańskiej ambasady po usłyszeniu w nocy dziwnych dźwięków odczuwali bóle głowy i tracili pamięć. To tylko kilka przypadków chorób, których nie można wyjaśnić naukowymi metodami. 

Neurolożka Suzanne O’Sullivan, podróżując po świecie, przygląda się najbardziej tajemniczym chorobom, które dotknęły całe grupy osób z różnych społeczności. Opisuje zjawiska wymykające się klasyfikacjom znanym współczesnej medycynie. Pokazuje, jak trauma wpływa na umysł, ingeruje w ciało i odpowiada za choroby, których nie można zidentyfikować .