I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Z wizytą w Warszawie i Belinie

W dniach 11.09 – 16.09.2017 r. odbyła się kolejna wymiana
polsko – niemiecka, w której udział brało łącznie z nauczycielami 48 osób –  w tym dwadzieścioro troje uczniów z Bad Segeberg z Dahlmannschule oraz dwadziestu jeden uczniów z naszej szkoły. Grupy spotkały się w Warszawie. Tam zaczęła się nasza wspaniała przygoda.
Już pierwszego dnia rozpoczęliśmy pracę nad integracją zespołu. Pomagały nam w tym gry, które przygotowywali dla nas uczniowie z Bad Segeberg. Szybko zatem zapamiętaliśmy swoje imiona, a nawet zaczęliśmy nawiązywać dialogi.
Tematem przewodnim całej wymiany były wydarznia oscylujące wokół II wojny światowej.
W Warszawie odwiedziliśmy między innymi Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego, i już dla oddechu, Centrum Nauki Kopernik. Mieliśmy również zapewnione wiele atrakcji. Jedną z nich była gra miejska. Podzieleni na grupy polsko-niemieckie otrzymaliśmy mapy i zadania do wykonania. Wykazaliśmy się  umiejętnościami orientacji w terenie i wspólnymi siłami wszystkim udało się je wykonać. Mimo różnic wiekowych (od 15 do 18 lat) młodzież dobrze współpracowała i chętnie rozmawiała w grupach mieszanych.
W Niemczech zwiedziliśmy między innymi szklaną kopułę Reichstagu, skąd rozciągał się piękny widok na cały Berlin. Dzięki naszemu niemieckiemu koledze Philippowi, którego tata jest dziennikarzem, mogliśmy również zobaczyć wnętrze całego Bundestagu oraz wejść na salę obrad. Drugiego dnia naszego pobytu  w Niemczech mieliśmy możliwość zobaczenia Bramy Brandenburskiej, która wywarła na nas niesamowite wrażenie; jak i wielu zabytków znajdujących się na trasie „Brandenburger Tor” –  „Unter den Linden” – „Alexanderplatz”. Całość została nam przedstawiona przez uczniów z Dahlmannschule, którzy starali się przekazać nam jak najwięcej.
W planie tegorocznej wymiany zawarte było także zwiedzanie Muzeum Muru Berlińskiego, oraz muzeum „Topografia Terroru” poświęcone zbrodniom nazistowskim, popełnionym w czasie II wojny światowej w okupowanych krajach.
Podczas tygodniowego spotkania zwiedziliśmy Warszawę i Berlin. Jak co roku mogliśmy liczyć na wsparcie finansowe Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Wymiana była bardzo dobrze zorganizowana.
Myślę, że młodzież, bogatsza o zdobytą wiedzę i doświadczenia jeszcze lepiej rozumie polsko-niemiecką historię, a w kontekście aktualnych wydarzeń politycznych szczególnie tę myśl, że : „zgoda buduje, a niezgoda rujnuje”.
Moim zdaniem chociaż raz trzeba takiego czegoś doświadczyć, bo naprawdę warto. Wymiana dała nam możliwość poprawienia swoich umiejętności językowych (niemiecki i angielski), ale również poznania nowych osób, ciekawych miejsc i obyczajów. Tego typu doświadczenie i taka forma kształcenia językowego są wspaniałe i niepowtarzalne.
Kornelia Liszowska