I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

X – lecie projektu Klasy Frankofońskie na Śląsku

X LECIE PROJEKTU KLAS FRANKOFOŃSKICH

 

W zeszłym tygodniu uroczyście świętowaliśmy X lecie projektu „Klasy Frankofońskie na Śląsku”. Z tej okazji w Sali Lustrzanej Zamku Pszczyńskiego odbyła się uroczystość podsumowania projektu oraz uroczysty koncert w wykonaniu Królewskiej Orkiestry Kameralnej Walonii.

Przypomnijmy, że projekt autorstwa pani Renaty Klimek-Kowalskiej został przedstawiony podczas I Forum Frankofońskiego, które miało miejsce w naszym liceum w październiku 2005 roku. Do projektu przystąpiło kilkadziesiąt szkół województwa śląskiego.

 

Udział w projekcie zakłada zwiększoną liczbę godzin języka francuskiego i został nagrodzony certyfikatem European Language Label 2007 dla nowatorskich inicjatyw w nauczaniu języków obcych. Realizowany jest pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty, JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego i Marszałka Województwa Śląskiego. Projekt wspierany jest przez Ambasadę Belgii – Delegację Walonii – Brukseli w Warszawie oraz Ambasadę Francji w Polsce. Dzięki ścisłej współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Europa Języków i Kultur, I Liceum im. Bolesława Chrobrego jest od 2014 roku Ośrodkiem egzaminacyjnym DELF/DALF i Szkołą partnerską Ambasady Francji i Instytutu Francuskiego w Polsce”

 

Klasy Frankofońskie w naszym liceum to:

 • zwiększona liczba godzin języka francuskiego tygodniowo;
 • drożność w nauczaniu języka francuskiego (gimnazjaliści mogą kontynuować naukę w grupach frankofońskich DELF naszego liceum – 4-5 godzin języka francuskiego  tygodniowo);
 • możliwość nieodpłatnego uczestnictwa w zajęciach z lektorami opłacanymi przez Delegaturę Rządów Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii w Polsce i Ambasadę Francji.
 • przygotowanie do międzynarodowych certyfikatów językowych DELF uznawanych na całym świecie;
 • przygotowanie do matury na poziomie rozszerzonym;
 • aktywizujące metody pracy zwiększające motywację do nauki;
 • dostęp do najnowszych materiałów dydaktycznych;
 • wymiana polsko-francuska;
 • wakacyjne staże językowe w Belgii i Francji;
 • obchody Międzynarodowego Dnia Frankofonii;
 • kontakty międzynarodowe, spotkania z ciekawymi ludźmi pochodzącymi z francuskojęzycznego obszaru językowego;

 

Klasy Frankofońskie to lepsza znajomość języka francuskiego, perspektywa studiów w kraju i za granicą, a tym samym ciekawsza praca w Polsce lub we Francji, Belgii, Szwajcarii, Kanadzie i innych krajach francuskojęzycznych.