X – lecie projektu Klasy Frankofońskie na Śląsku
X LECIE PROJEKTU KLAS FRANKOFOŃSKICH
W zeszłym tygodniu uroczyście świętowaliśmy X lecie projektu „Klasy Frankofońskie na Śląsku”. Z tej okazji w Sali Lustrzanej Zamku Pszczyńskiego odbyła się uroczystość podsumowania projektu oraz uroczysty koncert w wykonaniu Królewskiej Orkiestry Kameralnej Walonii.
Przypomnijmy, że projekt autorstwa pani Renaty Klimek-Kowalskiej został przedstawiony podczas I Forum Frankofońskiego, które miało miejsce w naszym liceum w październiku 2005 roku. Do projektu przystąpiło kilkadziesiąt szkół województwa śląskiego.
Udział w projekcie zakłada zwiększoną liczbę godzin języka francuskiego i został nagrodzony certyfikatem European Language Label 2007 dla nowatorskich inicjatyw w nauczaniu języków obcych. Realizowany jest pod patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty, JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego i Marszałka Województwa Śląskiego. Projekt wspierany jest przez Ambasadę Belgii – Delegację Walonii – Brukseli w Warszawie oraz Ambasadę Francji w Polsce. Dzięki ścisłej współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Europa Języków i Kultur, I Liceum im. Bolesława Chrobrego jest od 2014 roku Ośrodkiem egzaminacyjnym DELF/DALF i Szkołą partnerską Ambasady Francji i Instytutu Francuskiego w Polsce”
Klasy Frankofońskie w naszym liceum to:
- zwiększona liczba godzin języka francuskiego tygodniowo;
- drożność w nauczaniu języka francuskiego (gimnazjaliści mogą kontynuować naukę w grupach frankofońskich DELF naszego liceum – 4-5 godzin języka francuskiego tygodniowo);
- możliwość nieodpłatnego uczestnictwa w zajęciach z lektorami opłacanymi przez Delegaturę Rządów Wspólnoty Francuskiej Belgii i Regionu Walonii w Polsce i Ambasadę Francji.
- przygotowanie do międzynarodowych certyfikatów językowych DELF uznawanych na całym świecie;
- przygotowanie do matury na poziomie rozszerzonym;
- aktywizujące metody pracy zwiększające motywację do nauki;
- dostęp do najnowszych materiałów dydaktycznych;
- wymiana polsko-francuska;
- wakacyjne staże językowe w Belgii i Francji;
- obchody Międzynarodowego Dnia Frankofonii;
- kontakty międzynarodowe, spotkania z ciekawymi ludźmi pochodzącymi z francuskojęzycznego obszaru językowego;
Klasy Frankofońskie to lepsza znajomość języka francuskiego, perspektywa studiów w kraju i za granicą, a tym samym ciekawsza praca w Polsce lub we Francji, Belgii, Szwajcarii, Kanadzie i innych krajach francuskojęzycznych.