I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

WYMIANA POLSKO- HOLENDERSKA

POLSKO- HOLENDERSKA WYMIANA Z KALSBEEK COLLEGE 9-13.10.2023

W tym roku szkolnym świętujemy 10-tą rocznicę naszej wymiany ze szkołą Kalsbeek College w miejscowości Woerden, usytuowanej w samym sercu Holandii. Grupa 18 uczniów klas od 1-3 wyjechała, aby pogłębić znajomość  języka angielskiego, poznać kulturę kraju i życie codzienne Holendrów.

Czas spędziliśmy bardzo aktywnie:

– W dniu przyjazdu wiele emocji dostarczyło spotkanie naszych partnerów z Holandii. Zwiedziliśmy szkołę, przez którą zostaliśmy zaproszeni oraz miejscowość Woerden. Przewodnikami byli  nasi nowi koledzy.

– Poranek dnia kolejnego był okazją do upamiętnienia   wspólnej historii Polski i Holandii. W związku z tym  odbyliśmy  wizytę  w muzeum II wojny światowej oraz  złożyliśmy kwiaty  na cmentarzu żołnierzy poległych w czasie bitwy pod Arnhem. Po południu zwiedziliśmy park narodowy Hoge Veluve, jeżdżąc na słynnych holenderskich białych rowerach.

– Tradycją wymiany z Kalsbeek College jest debata. Ten punkt programu – w naszym przypadku  w trzecim dniu pobytu- był wielkim przeżyciem. Dla holenderskich licealistów debatowanie to hobby, które pielęgnują. Uczniowie wyróżnieni w konkursach przedstawili nam zasady tej formy, w której wszyscy wzięliśmy czynny udział.

Po południu  cieszyliśmy się czasem  wolnym na plaży Zandvoort:)

– Wycieczka do Amsterdamu to dzień spotkania z kulturą i architekturą Holandii. Przeszliśmy zabytkowym centrum Amsterdamu, zwiedziliśmy Pałac Królewski Dam, w trakcie wycieczki z przewodnikiem w Rijksmuseum- Muzeum Narodowym, podziwialiśmy płótna sławnych mistrzów : Van Gogh, Rembrandt, Vermeer zostaną w naszej pamięci.

– Do Utrechtu pojechaliśmy, żeby pojeździć na łyżwach na całorocznym lodowisku, po południu zwiedzaliśmy urocze, stare miasto.

Nie dziwi, że trudno  było nam  się rozstać z nowymi kolegami. Teraz już zastanawiamy się nad tym, jak najlepiej przygotować wizytę grupy holenderskiej w styczniu.