I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Wspomnienia z Nicei

W dniach 28.03.2023 – 01.04.2023 grupa uczniów klas trzecich, którzy mają zajęcia w grupach rozszerzonych języka francuskiego DELF, miała okazję wyjechać na staż językowy do Nicei.

To już kolejny taki wyjazd organizowany przez nasze liceum. W trakcie pobytu uczniowie każdego dnia doskonalili swoją znajomość języka mieszkając u francuskich rodzin i uczestnicząc w zajęciach w szkole językowej. Natomiast popołudniu zwiedzali Niceę i inne piękne miejscowości Lazurowego Wybrzeża: Cannes, Antibes, Villefranche, Èze i Monaco. Degustowali miejscowe specjały, uczestniczyli też w międzykulturowym spotkaniu, w trakcie którego zaprezentowali Polskę, nasz region i nasze miasto.

Zapraszamy do przeczytania ich relacji.

 

 Miałam przyjemność uczestniczyć w warsztatach językowych w Nicei.  Dzięki nim rozwinęłam umiejętność porozumiewania się w języku francuskim. Osobiście byłam bardzo zadowolona z takiego sposobu nauki, pomogło mi to zdobyć swobodę wypowiedzi . Pobyt w Nicei pozwolił mi również odkryć piękno kultury francuskiej. Bardzo się cieszę, że mogłam  zobaczyć wiele przepięknych miejsc.

(Emilia)

 

Najbardziej podobały mi się widoki, rośliny i niebieska, przejrzysta woda. Najpiękniejsze miejsce w jakim byłyśmy to oczywiście Èze i Monako. Zaskoczyło mnie to  jak prosty był rozkład jazdy tramwajów.

(Wiktoria)

 

Wyjazd do Nicei był dla mnie niezwykłym doświadczeniem. Miałam okazję odkryć zwyczaje jej mieszkańców , a także uczestniczyć w zajęciach na uniwersytecie. Zobaczyłam wspaniałe miasta, które na zawsze pozostaną  w mojej pamięci, w szczególności Monako. Każdego, kto będzie miał okazję, zachęcam do udziału w takiej wycieczce. Wspomnienia z  wyjazdu na pewno zostaną ze mną na bardzo długi czas

(Martyna)

 

Lazurowe Wybrzeże przede wszystkim  zachwyciło mnie swoim pięknem. Wyjazd ten był niezapomnianą przygodą. Mogłam spróbować tradycyjnych potraw, poznać tamtejszy styl życia i nowych ludzi. Ze wszystkich odwiedzonych miast największe wrażenie zrobiło na mnie Eze i piękny botaniczny ogród znajdujący się w nim.

(Kinga)

 

Pobyt w Nicei był dla mnie naprawdę miłym przeżyciem, zostaliśmy  serdecznie  przyjęci i poznaliśmy wspaniałych ludzi. Najbardziej urzekł mnie urok miasta oraz kryształowo czysta woda morza. Myślę, że ta wycieczka to wyjątkowe doświadczenie, które warto przeżyć.

(Zosia)

 

Wybrzeże Lazurowe to piękne miejsce, w którym nie można się nudzić. Zarówno sama Nicea jak i okoliczne miasta skrywają mnóstwo pięknych zakamarków i pozwalają odkryć kulturę południowej Francji. Pozytywnym zaskoczeniem, oprócz oczywiście cudownej pogody, było zachowanie ludzi, którzy na każdym kroku byli mili i uśmiechnięci. Do  odwiedzenia tego miejsca to z całą pewnością zachęca  łatwa komunikacja, lotnisko znajduje się praktycznie przy samym mieście i można się wszędzie dostać tramwajami albo pieszo, bo odległości nie są duże.

(Ola)

 

Nicea to piękne miasto. Znajduje się na Wybrzeżu Lazurowym. Na wycieczce zwiedziliśmy dużo pięknych miejsc wokół Nicei takich jak Monako czy Antibes. Bardzo ułatwiała to komunikacja, która jest bardzo dobrze zorganizowana. Była to wspaniała wycieczka i z pewnością, gdybym miała szansę, udałabym się tam ponownie.

(Gosia)

 

Nicea to miasto z przepięknymi widokami. Jadąc tam nie sądziłam, że woda w morzu będzie miała tak cudowny odcień niebieskiego. Na Lazurowym Wybrzeżu można łatwo się przemieszczać komunikacją miejska, co umożliwiało  dotarcie do różnych mniejszym miasteczek, równie uroczych jak Nicea. Oczywiście jedzenie było przepyszne, na przykład naleśniki oraz bagietki, których tak smacznych nie będzie miało się okazji skosztować nigdzie indziej. Jeśli miałabym możliwość znowu jechać na Lazurowe Wybrzeże, chętnie bym się tam udała, bo na pewno z tego, co zobaczyłam i przeżyłam mam niezapomniane wspomnienia.

(Liwia)

 

Wyjazd do Nicei pozwolił mi na poznanie codzienności francuskiego życia. Podczas pobytu nie tylko zwiedziliśmy Niceę,  ale także Monako i  Cannes. Najbardziej urzekające były czyste i błękitne morze oraz architektura południowej Francji.

(Alicja)

 Poniżej zdjęcia obrazujące pobyt we Francji