I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Wspomnienia z Holandii

W dniach 21-26 listopada grupa 20 uczniów naszego liceum pod opieką pań  Joanny  Sajdok  i  Barbary Wawrzyczek uczestniczyła w pierwszej części wymiany międzynarodowej  ze szkołą partnerską z Holandii. Młodzież gościła w Kalsbeek Collage w Woerden – mieście liczącym ok. 50000 mieszkańców, położonym w centralnej części kraju, zwanej „zielonym  sercem Holandii”.

Uczestnicy wymiany, powitani przez dyrekcję szkoły oraz zaangażowanych w projekt nauczycieli i-  przede wszystkim – swoich  holenderskich partnerów, rozpoczęli program wymiany… .

Już w drugim dniu pobytu zwiedziliśmy Hagę, stolicę kraju. Młodzież miała okazję zwiedzić historyczny  budynek parlamentu – ‘Binnenhof’, a następnie przesłuchać się obradom współczesnych parlamentarzystów. Zachwyciły nas  zbiory Mauritshuis Museum  a szczególnie jego główna atrakcja – „Dziewczyna z perłą” (Johannes Vermeer).

Najbardziej oczekiwanym punktem programu był „dzień debaty”. Grupy mieszane przygotowały się do dyskusji na temat trudnych i kontrowersyjnych zagadnień naszej współczesności. Wbrew obawom, szczególnie w zakresie kompetencji językowych,  nasi uczniowie byli (bardzo)  sprawnymi uczestnikami konfrontacji.

Wielką atrakcją była wycieczka do Amsterdamu- drugiej stolicy Holandii. Spacer ulicami tego portowego miasta, w którym, oswojony już przecież  widok kanałów,  robi ogromne wrażenie, sam w sobie jest wyjątkowy. Mieliśmy też okazję zobaczyć zbiory malarstwa holenderskiego w Rijksmuseum.

Każdy dzień wizyty pozwalał jej uczestnikom poznać i polubić się.

Wspólne spacery, rywalizacja, wspólne posiłki, rozmowy, śpiewanie stały się, jak można przypuszczać , dobrym gruntem nie tylko na potrzeby projektu, jego drugiej- polskiej części w marcu 2012.

Mamy nadzieję, że ta wymiana będzie początkiem stałej współpracy między naszymi szkołami; współpracy opartej na partnerstwie i przyjaźni.


 

 

                Not so long ago students of Bolesław Chrobry High and  Kalsbeek College had a chance to complete the first part of the exchange between Poland and Netherlands.

                 Kalsbeek College lays in a village called Woerden which is about Pszczyna`s size. The first ones to go abroad were poles and Woerden is what their main destination was. For one week they were living at Dutch homes, interacting with families of their Dutch friends. All the exchange participants had a chance to try their best in an oxford debate concerning the problems of the modern world, or to taste the traditional Dutch dinner. They also had many trips there. They had a chance to visit Amsterdam, where they saw the Rijksmuseum, famous Red Light District, the Hague which is the second capital of Netherlands and in which they visited the buildings of first and second chamber of parliament and the open air museum  of the traditional Dutch architecture with windmills.

                Summary it was a wonderful time for all the students participating. This trip was learning and entertaining at the same time. Right now they are all looking forward to see each other again, but this time in Poland.