I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Uczniowie z Valley Christian High School (VCHS) w Phoenix gośćmi Chrobrego

Po grudniowej wizycie w Arizonie i Kalifornii uczniowie Chrobrego wreszcie doczekali się rewizyty grupy z Valley Christian High School, prywatnej szkoły chrześcijańskiej w Phoenix. To dla amerykańskich uczniów pierwsza wizyta w Polsce, a dla niektórych nawet w Europie. Uczestnicy wymiany są pod ogromnym wrażeniem architektury naszego miasta i piękna przyrody okolic Pszczyny. Zieleń lasów i łąk zachwyca gości, którzy na co dzień widzą pustynne krajobrazy Arizony. Pszczyński park, pokazowe ogrody i górskie krajobrazy Beskidów staną się na pewno obrazem, który wielokrotnie będzie wracał w ich wspomnieniach.
W ciągu kilku dni pobytu zdążyli już poznać bogatą historię naszego kraju zwiedzając Pszczynę i Kraków. Poznali także bolesne karty historii w trakcie warsztatów dotyczących II wojny światowej w szkole prowadzonych przez panią Ewę Rygułę oraz wizyty w muzeum KL Auschwitz. Kolejnym ważnym elementem tej szkolnej wymiany były lekcje – Amerykanie dołączyli do swoich kolegów i uczestniczyli w lekcjach, ważnym przedmiotem dla Polaków i Amerykanów jest matematyka, więc wspólnie brali udział w lekcji przeprowadzonej w języku angielskim przez panią Joannę Szczurek.
Wspólnie zorganizowaliśmy koncert na rzecz fundacji pomagającej zwierzętom Arkadia. Na scenie Bugsy’s Jazz Club pojawiła się Brianna Widger z VCHS oraz Dorota Duda, Anita Londzin, Igor Teodorowicz oraz muzycy Dudek Band z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego. Wspólne emocje i zabawa na pewno zapadną wszystkim uczestnikom w pamięć.
Oto kilka najciekawszych komentarzy, z którymi spotkaliśmy się w trakcje wymiany:
• O kościele w Ćwiklicach: Czyli … ten kościół został zbudowany zanim Ameryka została odkryta?
• O centrum Pszczyny: Jak to możliwe, że Wam się podoba Arizona, kiedy jesteście na co dzień jesteście otoczeni przez tę wspaniałą architekturę?
• O szkole: Wasza szkoła jest starsza niż nasz stan!!! Fajnie, że się uczycie tylu języków.