I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Uczniowie z Hradec Kralowe w Chrobrym

Młodzież z czeskiego gimnazjum im. J.K. Tyla, które jest odpowiednikiem naszego polskiego liceum, w dniach od 1 do 4 października spotkała się  z uczniami  I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. Podzieliliśmy się na dwa zespoły. Jeden zajmował się historią naszych krajów w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, natomiast drugi rozwiązywaniem zadań matematycznych. 

Historycy pracowali nad sytuacją opozycji, władzy, oraz nad życiem codziennym tamtego okresu.  Stworzyliśmy linię chronologiczną, którą można obecnie zobaczyć na wystawie zaprezentowanej w naszej szkole, przedstawialiśmy prezentacje oraz krótkie scenki dotyczące interesujących nas czasów. W piątek odbyła się projekcja filmu „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”, który głęboko poruszył naszych południowych sąsiadów. Następnego dnia miała miejsce żywa dyskusja o wydarzeniach przedstawionych w filmie. Oczywiście zwiedziliśmy też  razem pszczyński zamek.

W większości zajęcia odbywały się w salach i w auli Chrobrego. Pieczę nad nimi sprawowali nauczyciele historii:  Barbara Lesiak,  Ewa Ryguła,  Stanisław Janosz oraz nauczyciele matematyki  Barbara Orlik-Mszyca i Joanna Szczurek.

 Oprócz pracy był również czas na rozrywkę i sport. W hali POSIR-u odbył się turniej siatkówki, w którym, po zaciętym finale, wygrał zespół z Czech. Szczególnie miło będziemy wspominać prywatkę w stylu lat siedemdziesiątych, podczas której mogliśmy skosztować specjałów kuchni tamtych czasów  i tańczyć w rytm niezapomnianych przebojów.

Podczas wymiany zweryfikowaliśmy  wiele stereotypów i rozwialiśmy wiele obaw. Niestety, wszystko ma swój koniec. Pożegnaliśmy nowych przyjaciół pełni nadziei, że przyszłoroczna wizyta w Czechach będzie równie udana.  

 

Przygotował uczestnik wymiany Michał Gumułka