I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Sprawozdanie z wyjazdu do Holandii

W dniach 18-22 listopada grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, wraz z nauczycielami,  uczestniczyła w wymianie polsko-holenderskiej.


Celem podróży było miasto położone w centralnej Holandii – Woerden. W czasie pobytu uczniowie mogli się przekonać jak wygląda prawdziwy holenderski posiłek, celebrować z rodzinami przyjście Świętego Mikołaja oraz przede wszystkim doskonalić swoje umiejętności językowe.

Po długiej podróży, młodzież dotarła do Kalsbeek College, gdzie mogła w końcu zobaczyć swoich partnerów oraz odpocząć przy posiłku zorganizowanym przez szkołę. Pierwszą atrakcją jaką mieli zaprezentować uczniowie było zwiedzanie szkoły oraz całego miasteczka wraz z najciekawszymi punktami. Następnie wszyscy udali się do rodzin, u których mieli zamieszkać przez najbliższe dni.

Uczniom przypadła do gustu zarówno wycieczka rowerowa po Parku Narodowym jak i spacer wzdłuż Morza Północnego. Jednym z ważniejszym punktów programu było złożenie kwiatów na cmentarzu w Arnhem oraz zwiedzenie muzeum. Największą atrakcją okazała się wizyta w Amsterdamie,  w którym, oprócz możliwości zapoznania się z dziełami znajdującymi się w Rijks Museum, młodzież odbyła godzinny spacer wzdłuż najsłynniejszych amsterdamskich uliczek oraz rejs statkiem po kanale.

Wszyscy uczniowie LO im. Bolesława Chrobrego biorący udział w wymianie uważają, że było to wspaniałe doświadczenie, które pozwoliło im otworzyć się na inne kultury. Z niecierpliwością czekają na drugą część wymiany, podczas której gościć będą holenderskich uczniów we własnych domach.


 

Michalina Kozubek i Gosia Kowalska