I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Spotkanie w Niemczech w Bad Segeberg

W ostatnim tygodniu wakacji 9-osobowa grupa młodzieży wyruszyła do Niemiec na kolejne spotkanie z partnerami z Bad Segeberg.
Było to już 16. spotkanie z uczniami Dahlmannschule w ciągu jedenastoletniej współpracy. My – I LO – jesteśmy wierni północy Niemiec od 20 lat, jednakże w 2008 roku urwała się współpraca z pierwszą szkołą w Kaltenkirchen. Na szczęście udało się nawiązać ścisły kontakt z oddalonym o 30 km Bad Segeberg.
Spotkania odbywają się systematycznie, chociaż w różnych formach. W ubiegłym roku powróciliśmy do starej formuły wymiany, czyli tygodniowe zanurzenie w kulturze i języku danego kraju, zakwaterowanie u rodzin, wspólne zajęcia w szkole, praca nad wybranym tematem, no i oczywiście odwiedzanie ciekawych miejsc.
W tym roku tematem nadrzędnym były zabytki UNESCO. Temat ciekawy tym bardziej, że na miejscu mieliśmy okazję zwiedzić Lubekę, Hamburg wraz ze spichlerzami – Speicherstadt, Sankt Peter Ording i wpisane do dziedzictwa natury morze watowe.
Jak co roku młodzież nawiązała ścisłe kontakty, chociaż na samym początku oporów nie brakowało. Tym bardziej cieszy fakt, że grupa niemiecka starała się towarzyszyć naszym uczestnikom spotkania do ostatnich minut pobytu w Lubece i wszyscy deklarują radość z czekającego nas spotkania w marcu w Polsce, w Pszczynie.
Wśród atutów uczestnictwa wymienianych przez młodzież polską znalazły się: zanurzenie w języku i kulturze, możliwość sprawdzenia się, konieczność poradzenia sobie samemu w obcym otoczeniu, możliwość wykorzystania języków obcych niemieckiego, angielskiego, zwiedzenie pięknych zakątków Szlezwiku-Holsztyna.
Z nielicznych minusów należy podkreślić, że niemieccy nauczyciele i partnerzy nie starali się mówić wolniej, co było deprymujące dla uczniów z grup rozszerzonych, ale jednak nie tak bardzo obytych z językiem.
Wymiana była wspierana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, dlatego wyjazd nie nadwyrężył budżetów rodzinnych.
Zapraszamy do udziału.
Jolanta Moll