I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

W trzydziestą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce chcemy przywołać pamięć o tych dramatycznych wydarzeniach. We wtorek 13 grudnia o godz.17.00 w auli szkolnej odbędzie się projekcja filmu w reżyserii Kazimierza Kutza pt. „Śmierć jak kromka chleba”
Jest to filmowy zapis pacyfikacji kopalni „Wujek” – najtragiczniejszego epizodu stanu wojennego. Film Kutza jest też swoistym hołdem dla odwagi i determinacji górników, którzy nie zawahali się oddać życia za ideałySierpnia.

Katowice, noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Jednostki wojskowe zajmują strategiczne punkty miasta. Niebawem generał Jaruzelski ogłosi w telewizji wprowadzenie stanu wojennego. Grupa zomowców, rozbijając związkową ochronę, wyciąga z mieszkania przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w kopalni „Wujek”. Wieść o tym szybko przedostaje się do górników. Początkowo zaskoczeni, wkrótce reagują spontanicznym protestem. 14 grudnia w zakładzie wybucha strajk. Robotnicy domagają się zniesienia stanu wojennego i uwolnienia przewodniczącego. Negocjacje z władzami kończą się fiaskiem. Wojsko, ZOMO i milicja przygotowują szturm na kopalnię…..

Serdecznie zapraszamy.