I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Rewizyta w Czechach

19 października grupa uczniów naszej szkoły wyjechała rano z rewizytą do Czech, do Hradec Kralove. Wszyscy ogromnie się cieszyliśmy, że ponownie spotkamy naszych przyjaciół i nie mogliśmy się doczekać dojechania na miejsce. A tam czekało na nas radosne powitanie ze strony naszych czeskich znajomych. Czesi poczęstowali nas pysznym lunchem, a potem aby się trochę rozruszać pograliśmy w kilka gier, takich jak ewolucja czy średniowieczna mafia. Później krótko przypomnieliśmy sobie wiadomości, które zdobyliśmy, gdy wymiana miała miejsce w naszej szkole. Wieczorem każdy z nas spędzał czas ze swoim partnerem, aby odpocząć i następnego dnia być gotowym do pracy.
W czwartek kontynuowaliśmy nasz projekt w szkole. Każda z 3 grup miała przydzielone dwie postacie- jedną czeską i polską- na przykład: Władysław Łokietek i Wacław II. Mieliśmy za zadanie opracować główne informacje na ich temat w formie prezentacji multimedialnej, kronikę dziejów obu krajów za czasów tych władców oraz część, która dostarczyła nam najwięcej przyjemności- nakręcenie filmiku reklamującego wycieczkę do średniowiecza za czasów danych władców dzięki machinie czasu. Doskonale się przy tym bawiliśmy! Ostatnią częścią było znalezienie 11 kopert ze zdjęciami porozrzucanych w parku, który mieścił się przy szkole w Hradec Kralove. Nie było łatwo, ale daliśmy radę- bo kto jak nie my! Później łączyliśmy zdjęcie z faktami i postaciami historycznymi. Po zakończonej pracy czas organizowali nam Czesi, co pozwalało bliżej postać zarówno ich jak i ich przepiękne miasto.         Głównym punktem wymiany był wyjazd pociągiem do stolicy Czech- Pragi. Zwiedzaliśmy je razem z polską panią przewodnik, która przybliżyła nam dzieje tego miasta. Odwiedziliśmy wzgórze hradczańskie oraz sławny zamek, przeszliśmy się Złotą uliczką i podziwialiśmy piękną dzielnicę zwaną Malá Strana. Nie zabrakło także spaceru mostem Karola, z którego mogliśmy podziwiać panoramę tego cudownego miasta. Myślę, że wizyta w Pradze zapadła każdemu z nas głęboko w sercu i długo będziemy wspominać to miejsce.
Podczas ostatniego dnia naszego pobytu w Hradec Kralove podsumowaliśmy naszą pracę, tworząc portrety postaci historycznych techniką kolażu. Było to niesamowicie kreatywne zadanie, w którym każda grupa zaprezentowała swoją oryginalną wizję wizerunku władcy.

Nikt z nas nie chciał rozstawać się z tymi fantastycznymi ludźmi, bo czas spędzony z nimi- choć krótki- sprawił, że stali się dla nas przyjaciółmi. W imieniu całej naszej grupy mogę szczerze powiedzieć, że spędziliśmy fantastycznie czas pracując nad ciekawymi zagadnieniami z historii Polski i Czech w czasach średniowiecza, a dodatkowo zyskaliśmy coś, co jest w życiu najważniejsze- nowych przyjaciół. Mamy nadzieję, że się z nimi kiedyś jeszcze spotkać, a wszystkich gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w następnej edycji tej wymiany, gdyż można poznać wspaniałych ludzi, zobaczyć piękne miejsca i dowiedzieć się mnóstwo nowych, ciekawych rzeczy.