I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Relacja ze stażu wakacyjnego w Sopra Steria Polska.

Od 2018 roku nasza szkoła współpracuje z francuską firmą Sopra Steria Polska.
Celem jest wymiana doświadczenia pomiędzy szkołą i przedsiębiorstwem francuskim oraz wsparcie uczniów w zakresie podniesienia kompetencji związanych z poszukiwaniem pracy i odnalezieniem się na rynku pracy.
W ramach tej współpracy uczniowie mogą również odbyć trzymiesięczny staż, po pozytywnie zakończonym procesie rekrutacyjnym.
Naszej absolwentce Łucji Babilas (z grupy frankofońskiej DELF rozpoczynającej naukę francukiego w naszym liceum) udało się odbyć taki staż. Poniżej zamieszczamy krótką Jej relację i gratulujemy!

O możliwości stażu, jak i o samej firmie dowiedziałam się, gdy wraz z grupą z języka francuskiego pojechaliśmy do Katowic. Właśnie wtedy, gdy już zostały nam przedstawione wszystkie możliwości, pomyślałam, że może warto spróbować. Pomyślałam przede wszystkim, że jest to świetna opcja wakacyjnej pracy, później dowiedziałam się, że uczelnie zaliczają ów staż jako odbyte praktyki w czasie studiów. Dla mnie jednak największe znaczenie miał kontakt z językiem, ponieważ liceum opuściłam z poziomem B2, którego nie chciałam stracić. Pomimo, że zdobyte certyfikaty językowe dodawały mi pewności siebie, na rozmowę kwalifikacyjną poszłam nieco zestresowana – jak się zresztą okazało, zupełnie niepotrzebnie. Nie mogłam uwierzyć w swoje szczęście, gdy dostałam możliwość rozpoczęcia tam stażu. Atmosfera w firmie jest niesamowita, rzadko kiedy spotyka się tak sympatycznych ludzi, którzy gotowi są w każdym momencie pomóc. Staż w firmie Sopra Steria był nie tylko czasem zdobywania nowych doświadczeń, ale także wielu cennych lekcji. Zyskałam dużo pewności siebie, bo o ile zawsze łatwiej coś napisać czy przeczytać w języku obcym, mówienie jest często barierą, zdaje się nie do pokonania. Jednak ciągły kontakt z językiem francuskim sprawił, że mówienie w tym języku stało się dla mnie przyjemnością, a przede wszystkim używam języka swobodnie. Co ważne, pomimo że firma specjalizuje się w branży IT, nic poza znajomością języka nie jest wymagane, wszystkiego uczymy się na miejscu. Firma oferuje także liczne kursy językowe dostępne na różnych poziomach od podstawowego do zaawansowanego. Pomimo, że język francuski jest głównym językiem w firmie, wielbiciele języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego czy włoskiego, również znajdą coś dla siebie. 3 miesiące, które spędziłam w firmie były dla mnie niesamowitym i bardzo rozwijającym przeżyciem. Ponieważ nie chciałam rozstawać się z firmą postanowiłam po ukończonym stażu zostać tam i pogodzić pracę oraz studia.