I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Podróże językowe

W dniu 24.06.2013  w auli odbyło się  spotkanie  poświecone   podróżom językowym, w  których uczestniczyli uczniowie i  nauczyciele z naszej szkoły.

Szkoła  bierze aktywny  udział w życiu Europy, uczestniczymy w różnych międzynarodowych  projektach edukacyjnych  finansowanych przez Unię Europejską, takich  jak  Partnerskie Projekty Szkół  programu Comenius, Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej i „Młodzież w działaniu”. Poza tym    mamy  bogaty program wymian, który zapewnia uczniom możliwość kontaktów z rówieśnikami z innych krajów i przede wszystkim możliwość porozumiewania się w językach obcych.

 

Uczniowie  mogli zobaczyć krótkie prezentacje  i wysłuchać wrażeń uczniów uczestniczących w programie unijnym „ Młodzież w działaniu”. W  ramach tego  programu  uczniowie  z  Chrobrego byli  m.in.  we Włoszech, Chorwacji,  Niemczech, Hiszpanii i w Czechach.

 

W dalszej części spotkania  odbyła się prezentacja wymian międzynarodowych. Liceum  Chrobrego  regularnie prowadzi wymianę uczniów  ze szkołami partnerskimi. Od  kilku lat   odbywa się wymiana polsko-francuska,  polsko-holenderska i polsko-niemiecka.  Co roku grupa uczniów wyjeżdża do zaprzyjaźnionej szkoły, a potem w ramach rewizyty gości  uczniów z tej szkoły  u siebie. Wspólne spotkania, zabawy, zwiedzanie i  warsztaty  dostarczają  wiele niezapomnianych  wrażeń. Pobyt w rodzinach pozwala na poznanie  dnia powszedniego młodzieży i ich rodzin. Uczniowie, którzy  już brali udział w wymianach gorąco zachęcali swoich młodszych kolegów do  udziału w tym przedsięwzięciu.

 

Na zakończenie  mieliśmy  możliwość obejrzenia  i wysłuchania  prezentacji p. Moniki Owsiany   na  temat  projektu   Comenius „Self-evaluation in schools will create better education”, w którym  nasza szkoła uczestniczyła przez ostatnie 2 lata.

 

Mamy nadzieję, że po obejrzeniu  prezentacji multimedialnych  i wysłuchaniu relacji  z  podróży  nikt    nie wątpi, że znajomość języków obcych bardzo się przydaje.  Podróże  językowe  przyczyniają się do  większej motywacji do uczenia się języków obcych, znikają stereotypy, nawiązują się przyjaźnie. Wierzymy, że zachęciliśmy Was do wzięcia udziału w kolejnych  wymianach i projektach.

 

Zapraszamy  do  podróży  po Europie!

 

Agnieszka Sajdak-Czernik