I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Początek wakacji z Diablakiem

Wycieczką, która odbyła się w dniach  1 – 4 lipca br., Uczniowski Klub Sportowo – Turystyczny „DIABLAK” rozpoczął wakacje. Wycieczka ta prowadzona była szlakami Beskidu Żywieckiego, rozpoczęła się w Zwardoniu a zakończyła w Korbielowie. W trakcie jej trwania uczestnicy przemierzyli około 70 km zdobywając wiele szczytów leżących na trasie np. Wielką Raczę (1236 m n.p.m.), Majów (1135 m n.p.m.), Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.), Krawców Wierch (1084 m n.p.m.), Trzy Kopce (1216 m n.p.m.), Palenicę (1343m n.p.m.). W trakcie trwania wycieczki uczestnicy odwiedzili kilka bardzo gościnnych schronisk turystycznych: na Wielkiej Raczy, Przegibku, Hali Miziowej a także Bacówkę pod Krawcowych Wierchem i Studencką Bazę Namiotową na Hali Górowej.

Trasa wycieczki, jak zwykle, została dobrana pod kątem predyspozycji i oczekiwań grupy, a przy panujących w tych dniach temperaturach realizowana była w sposób spokojny, tak aby nie narazić żadnego z uczestników na jakikolwiek uraz czy udar. Przejście takiego dystansu było dla młodych uczestników nie lada wyzwaniem i dostarczyło bardzo wielu niezapomnianych wrażeń, zarówno estetycznych, jak i fizycznych. Każdego dnia uczestnicy docierali na nocleg zmęczeni, ale i szczęśliwi oraz dumni z faktu, że udało im się tyle zobaczyć i przejść. Każdy wieczór grupa spędzała na licznych rozmowach, dobrze się bawiąc, poznając jednocześnie specyfikę standardu noclegów w schronisku, bacówce czy Bazie (Chacie) Studenckiej. Najbardziej pozytywne wrażenie wywołał nocleg i niezwykle miła obsługa w schronisku PTTK na Przegibku, które jest godnym polecenia miejscem na spędzenie miłego weekendu. Bardzo pozytywnym zaskoczeniem dla uczestników okazała się Chata Studencka, gdzie można było zakosztować typowego życia w tzw. „bazie” – bez prądu, wody, ale przy świeczkach oraz biorąc gorący prysznic i mile spędzając czas przy ognisku i pieczonych kiełbaskach. Baza namiotowa na Hali Górowej znajduje się 15 minut drogi od schroniska PTTK na Hali Miziowej a uczestnicy stwierdzili, że jest miejscem godnym polecenia na spędzenie przynajmniej kilku wakacyjnych dni.

Jak zwykle w trakcie trwania wycieczki uczestnicy zapoznawali się z budową geologiczną, poznawali „panoramki”, lokalną florę, ale przede wszystkim mile spędzali te pierwsze typowo wakacyjne dni. Cała grupa usatysfakcjonowana wróciła do Pszczyny a przez cały czas trwania wycieczki, pomimo zmęczenia, uczestnikom dopisywał bardzo dobry humor (nawet wtedy kiedy deszcz nie oszczędził nikogo podczas końcowego podejścia na Krawców Wierch) i zadowolenie z mile i aktywnie spędzonego wolnego czasu.

Warto pamiętać, że UKST „DIABLAK” realizuje cele w ramach działalności prowadzonej przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie i współpracuje z PTTK Oddziałem Ziemi Pszczyńskiej. Chcielibyśmy również zachęcić szerszą grupę młodzieży do aktywnego włączenia się w turystyczne spędzanie wolnego czasu, co jest bardzo dobrym sposobem na oderwanie się od stacjonarnego trybu życia. Turystyka poprawia zdrowie fizyczne, sprzyja nawiązywaniu nowych, ciekawych znajomości, poszerza wiedzę o najbliższej i nie tylko okolicy, uczy poznawać siebie i innych.

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych i drugich oraz trzecich klas gimnazjów a także osoby dorosłe do wzięcia udziału w kolejnych wycieczkach realizowanych przez UKST „DIABLAK”.

 

Agnieszka i Artur Wojciechowie