I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Pasmo Czantorii i Stożka z UKST DIABLAK – relacja

22 kwietnia br. odbyła się kolejna wycieczka Uczniowskiego Klubu  Sportowo –  Turystycznego „DIABLAK”. Ponownie udaliśmy się w Beskid Śląski i zrealizowaliśmy następującą trasę: Goleszów – Tuł (621m n.p.m.) – Mała Czantoria (866m n.p.m.) – Wielka Czantoria (995m n.p.m.) – Przeł. Beskidek (684m n.p.m.) – Soszów Mały (762m n.p.m.) – Soszów Wielki (886m n.p.m.) – Cieślar (918m n.p.m.) – Stożek Wielki (978m n.p.m.) – Wisła Łabajów.

Trasa wycieczki, jak zwykle, została dobrana pod kątem predyspozycji i oczekiwań grupy, liczyła 22 km, co okazało się odpowiednie dla uczestników i przysporzyło bardzo wielu pozytywnych wrażeń. W czasie wycieczki przez Pasmo Czantorii i Stożka uczestnicy zapoznali się z walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi terenu. Przedstawiono historię obiektów turystycznych licznie występujących na tej trasie a także historię terenu „Śląska Cieszyńskiego”. Serdecznie dziękujemy Panu Tadeuszowi Borysowi za przejrzyste i zrozumiałe przedstawienie problemu konfliktu Polsko – Czechosłowackiego jaki miał miejsce po I Wojnie Światowej a także za wiele interesujących ciekawostek historycznych związanych z terenem, przez który wędrowaliśmy. Jak zwykle nie obyło się bez omówienia geologii terenu a także zapoznania z panoramami zarówno Beskidu Śląskiego, Żywieckiego a nawet i Tatr.

Pogoda jak zwykle okazała się rewelacyjna, chociaż w pewnym momencie zaczął padać przelotny deszcz, co jednak nie przeszkodziło w kontynuowaniu wycieczki i z radością na twarzach uczestnicy zdobyli Stożek a następnie zeszli do Wisły. Uczestnikom przez cały czas wędrówki towarzyszyły widoki na Beskid Żywiecki oraz Beskid Śląski. Wszystkim dopisał bardzo dobry humor i zadowolenie z mile i aktywnie spędzonego wolnego czasu.

Warto pamiętać, że UKST „DIABLAK” realizuje cele w ramach działalności prowadzonej przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie i współpracuje z PTTK Oddziałem Ziemi Pszczyńskiej.

 

Zapraszamy młodzież do udziału w wycieczkach organizowanych przez UKST „DIABLAK”.

 

Agnieszka i Artur Wojciechowie