I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Młodzież z Kalsbeek Collage w Chrobrym

 

  Długo oczekiwana polska część wymiany ze szkołą w Woerden ( Holandia) już za nami!

Młodzież ( 20  uczestników) z Kalsbeek College wraz ze swoimi opiekunami przybyła do Pszczyny 29 lutego br. Goście zostali oficjalnie przywitani przez p. dyrektor Renatę Dyrdę w historycznej auli naszego Liceum.

  Pobyt w Polsce był okazją do poznania wybranych atrakcji turystycznych naszego kraju. Stąd zaplanowane zwiedzanie  Pszczyny i Krakowa.

Polsko – holenderska grupa zwiedziła Fabrykę Schindlera. To miejsce – symbol, które z jednej strony zmusza do refleksji nad rozmiarami dramatu narodu żydowskiego, ale też jest świadectwem zachowanego człowieczeństwa.. . Oscar Schindler jest jednym z wielu  Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Także wizyta i warsztaty w KL Auschwitz – Birkenau była dla wszystkich uczestników ciężką i wyjątkową lekcją historii. Młodzież wspólnie pochyliła się nad zagadnieniami historycznych źródeł ksenofobii i nietolerancji; miała okazję do dyskusji, wymiany refleksji, wreszcie….. wspólnie przeżywanego milczenia czy wzruszenia.

  Intensywny program wymiany przewidział  także chwile relaksu. Atrakcją ostatniego dnia pobytu był wyjazd w Beskidy. Ośnieżone stoki Szyndzielni   i Klimczoka, słoneczna pogoda sprzyjały doskonałej zabawie . Wielu holenderskich uczestników wymiany nigdy nie było dotąd w górach. Oni też najbardziej ociągali się, gdy trzeba było je opuścić.. .

  Młodzież pytana o wartość wymiany międzynarodowej wylicza między innymi : poznanie kraju, obyczajów społeczności innej niż rodzima, sposobność do sprawdzenia znajomości języka angielskiego i….okazję do zawarcia przyjaźni.

  Mamy nadzieję, że pierwsza wymiana z Kalsbeek College stanie się fundamentem stałej współpracy. Kolejne roczniki młodzieży I LO im. Bolesława Chrobrego będą zatem miały szansę wyboru z szerokiego wachlarza propozycji wymian międzynarodowych.

B.W.