I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Kolejne spotkanie z młodzieżą z Dahlmannschule w Pszczynie za nami

W dniach 04-09.03.2019 12-osobowa grupa młodzieży z I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie podejmowała 11-osobową grupę młodzieży niemieckiej z zaprzyjaźnionej szkoły w Bad Segeberg. Po 4 latach spotkań nietypowych – 3 dni w różnych miastach Polski (Wrocław, Poznań, Warszawa) i 3 dniach w Berlinie – wróciliśmy do tradycyjnej formy wymiany. Uczniowie gościli w swoich domach partnerów niemieckich przez 3 dni, a kolejne 3 spędziliśmy w rozjazdach: Oświęcim ze zwiedzaniem muzeum obozu Auschwitz-Birkenau, Kraków wraz z Wieliczką.
W programie przewidzieliśmy gry zapoznawcze, zwiedzanie Pszczyny w formie zadań do wykonania w grupach mieszanych, spacer po Katowicach z porównaniem zdjęć, pocztówek historycznych z widokiem obecnym, wizyta w Muzeum Śląskim, Kraków ze swoimi najważniejszymi zabytkami w centrum i dzielnicą Kazimierz.
Oprócz części turystycznej grupa pracowała nad tematyką drugiej wojny światowej, przyczyn jej wybuchu, szerzeniem się terroru i szukała odpowiedzi na pytanie: Co każdy z nas może zrobić, żeby zapobiegać dyskryminacji drugiego człowieka. Te części spotkania prowadziła w naszej szkole doktor Ewa Ryguła, a po zwiedzaniu KZ-Auschwitz Elżbieta Pasternak – edukator z Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
Młodzież miała okazję artystycznego podsumowania swoich wrażeń, odczuć, przeżyć w formie plakatów, nad którymi pracowała w grupach mieszanych ostatniego popołudnia.
Atmosfera przez okres trwania całego spotkania była doskonała. Niesamowite było obserwowanie uczestników z boku i przyglądanie się, jak chętnie ze sobą rozmawiali, nawiązywali kontakty nie tylko ze swoim bezpośrednim partnerami, ale byli zainteresowani poznaniem i nawiązaniem relacji z różnymi osobami.
Współpraca pomiędzy szkołami trwa od 2010 roku i jest prowadzona systematycznie dodziś. Jest kontynuacją wymiany polsko-niemieckiej ze szkołą z Kaltenkirchen (od 2000 roku), a tym samym jest najstarszą wymianą w Chrobrym.
Co roku otrzymujemy wsparcie finansowe Starostwa Powiatowego, w tym materiały promocyjne do wręczenia partnerom, możemy liczyć na gadżety z Urzędu Miasta, czy Stowarzyszenia LGD Pszczyna, które wykorzystujemy na nagrody w organizowanych quizach, konkursach, a które są jednocześnie pamiątką z pobytu w Pszczynie i zachętą do odwiedzenia naszego regionu również w przyszłości.
Każda z wymian jest wspierana środkami finansowymi przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM), co powoduje, że są one atrakcyjne finansowo dla młodzieży – szeroka oferta w trakcie spotkania, za niski wkład własny. Tak było również w tym roku. W tym miejscu pozwolimy sobie na pochwalenie się sumaryczną kwotą dofinansowania do wszystkich wymian na przestrzeni lat – zebrała się już kwota: 174 tysiące złotych. Z pieniędzy opłacane są noclegi, materiały do pracy warsztatowej, nagrody, bilety wstępu, warsztaty, przewodnicy, przejazdy. Pozostając jeszcze przez jakiś czas w kręgu liczb, chcielibyśmy się pochwalić liczbą uczestników z Polski: 344, z Niemiec: 325, ilością przeprowadzonych spotkań: 31. Bardzo cieszy nas możliwość kontynuowania spotkań młodzieży i przyglądania się przemianom, jakie zachodzą po spotkaniach. Uczestnicy stają się bardziej otwarci, świadomi, chętniej podejmują wyzwania, są bardziej zmotywowani do intensywniejszej nauki języków obcych – a o to przecież nam chodzi.
Koordynatorzy wymiany
Jolanta Moll
Agnieszka Sajdak-Czernik

Relacje uczestników

Wymiana niemiecka była bardzo dobrze zorganizowana, chociaż brakowało czasu, by móc nawiązać lepszy kontakt z Niemkami. Poznałam wspaniałych ludzi, z którymi mam nadzieję utrzymać kontakt i w przyszłości móc rozmawiać na różne tematy w ich języku. Temat przewodni był bardzo wymagający i trudny ale ważny.
Uważam że wymiany nie tylko bardzo pomagają w nauce języka, ale i w poznaniu kultury danego kraju. Bardzo polecam każdemu, kto chce się nauczyć języka obcego.
Hania

Uczestniczyłem już kilka razy w projektach tego typu, pomimo tego ten program był dla mnie bardzo atrakcyjny. Wielu rzeczy się dowiedziałem o miejscach, które już odwiedzałem. Sam kontakt z rówieśnikami z Niemiec był super. Niemcy nie zwracali większej uwagi na nasze błędy podczas rozmowy, tylko po prostu mogliśmy swobodnie sobie porozmawiać na każdy temat. Jedyny minus tego projektu to fakt, że dobiegł już końca
Kacper

Wymiana niemiecka była dla mnie osobiście ogromnym doświadczeniem, a zarazem przeżyciem. Choć na początku podchodziłam do niej z dużą rezerwą, tak teraz zastanawiam się dlaczego. Miałam okazje poznać rówieśników z innego kraju, porozmawiać z nimi na błahe tematy, jak na przykład jakiej muzyki lubią słuchać oraz na poważne, jak o problemie mowy nienawiści, który od paru tygodni ciągle narasta. Nie zapominajmy, że cały czas miałam okazję szkolić niemieckim i angielski. Nie zabrakło również czasu na zwiedzanie i poznawanie nowych przepięknych zakątków Polski. Polecam każdemu wzięcie udziału w takiej wymianie.
Ola

Wymiana uczniowska z naszymi rówieśnikami z Niemiec bardzo mi się podobała. Był to pierwszy taki projekt, w którym brałem udział i z pewnością poleciłbym go każdemu. Poznałem wielu nowych ludzi, z którymi nadal mam kontakt w mediach społecznościowych. Dzięki tej wymianie podszkoliłem również moje umiejętności z języka niemieckiego, a przede wszystkim nabyłem swobody w porozumiewaniu się i bardzo cieszę się z tego powodu. Chciałbym częściej angażować się w tego typu projekty, bo z pewnością warto, o czym się przekonałem w ubiegłym tygodniu.
Franek

Wymiana polsko-niemiecka organizowana przez I LO im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie we współpracy z Polsko-Niemiecką Wymianą Młodzieży była dla mnie bardzo ciekawym i ważnym doświadczeniem. Przede wszystkim udało mi się udoskonalić znajomość języka niemieckiego, co było moim głównym celem i uważam go za zrealizowany. Poznałem także sporo nowych ludzi (nie tylko z Niemiec) oraz zobaczyłem jak różni się mentalność mieszkańców tak bliskich sobie państw. Program wymiany stworzony był w sposób bardzo atrakcyjny dla młodzieży. Nie było długiego chodzenia po muzeach czy średnio interesujących nas zabytkach. Prowadzone były gry miejskie umożliwiające poznanie miast czy też warsztaty, które miały wprowadzić nas w daną tematykę. Moja Austauschpartnerin nie do końca była zadowolona z faktu, że nie mieszka z dziewczyną, dlatego nasz kontakt był, delikatnie mówiąc, słaby. To uważam za chyba jedyny minus tego spotkania. Prowadzący wymianę pokazali, jak kompetentnie do tego podchodzą i wykazali się profesjonalizmem przez duże P.
Janek

Wymiana bardzo mi się podobała, dużo zwiedziliśmy, dzięki temu było wiele tematów do rozmowy. Większość Niemców była otwarta, z chęcią rozmawiają niemalże o wszystkim. Taką formę nauki polecam każdemu. Można sprawdzić w praktyce swoją wiedzę, a także poznać nową kulturę i zwiedzić ciekawe miejsca.
Martyna

Na początku marca po raz drugi uczestniczyłam w wymianie polsko-niemieckiej. Tym razem to nasi niemieccy partnerzy odwiedzili Polskę. Pierwsze trzy dni spędziliśmy w domach z naszymi rodzinami. Czułam się rozczarowana brakiem zaangażowania mojej niemieckiej koleżanki w rozmowy oraz wspólne oglądanie filmu. Lotta większość czasu spędzała na telefonie, pisząc ze swoimi przyjaciółmi. Natomiast uczestnicząc w dyskotece, wyjeździe na kręgle i do Krakowa nawiązałam bliższe znajomości z innymi Niemkami, które okazały się fantastycznymi rozmówczyniami. Moim zdaniem w programie brakowało więcej czasu na luźne rozmowy i zabawy językowe. Temat drugiej wojny światowej był zagadnieniem ciężkim i dosyć trudnym do rozmowy. Udział w wymianie pozwolił mi na przełamanie bariery językowej oraz zawarcie nowych znajomości. Jak najbardziej polecam udział w takiej formie kształcenia się, ponieważ gwarantuje możliwość rozmawiania przez cały czas w języku obcym, oswojenie się z nim i zawarcie kontaktów międzynarodowych.
Julka

Wymiana z Niemcami marzec 2019 12 zdjęć