I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Kolejna wymiana polsko-francuska

Już po raz kolejny nasza szkoła bierze udział w wymianie z francuskim liceum z Nord-Pas-de-Calais.

Zagranicznych gości powitaliśmy w ubiegłym tygodniu, teraz czas na rewizytę.

 

      Współpraca I Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie z francuską szkołą w Aire-Sur-La-Lys, rozpoczęła się w roku 2008, kiedy to na wymianę wyjechała pierwsza grupa uczniów z Chrobrego. Od tamtej pory nasza szkoła ściśle związana jest z Północną Francją, którą każdego roku odwiedza nowa reprezentacja młodzieży. W tym sezonie kulturę francuską poznawać będą uczniowie klas trzecich: Magdalena Szulc, Magdalena Spyra, Monika  Luks, Michalina Herok, Iwona Tomaszek, Joanna Helbik, Karina Kubis, Anna Błachut, Miłosz Wojciech i Wojciech Jurczyga, nad których bezpieczeństwem będzie czuwać pani Kinga Zroska i pani Edyta Wojciech, będąca koordynatorem

całej akcji.

      Goście z Francji przybyli do nas 28 września i spędzili w Polsce równy tydzień.  W tym czasie zwiedzili Pszczynę, Kraków, obóz w Auschwitz. Wybrali się na wycieczkę na Czantorię

      Tydzień minął niczym mgnienie oka. 5 października grupa francuska wyruszyła w drogę powrotną. Nikt nie lubi pożegnań, ale w tym przypadku istniała jeszcze radosna perspektywa rewizyty, której termin wypadał bardzo szybko.12 października- początek drugiego i ostatniego etapu wymiany młodzieży. Chrobry w Północnej Francji? Tak!- to już jak najbardziej realne! Zagłębie górnicze

Leuwarde, Lille, słynne Bergues i siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli – to tylko kilka punktów z całej listy atrakcji. Doliczmy do tego piękne widoki, inne kulinaria, doborowe towarzystwo i przyjemne uczenie się języka francuskiego. To jest właśnie wymiana!

Au revoir!

 

Ania Błachut – uczestniczka wymiany