I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Jesienne wieczory z książką

Herbert F.: Kroniki Diuny.- Poznań: Rebis, 2023.

Arrakis to pustynna planeta będąca źródłem substancji nazywanej melanżem. To na wydobyciu melanżu właśnie opiera się władza Imperium. Mieszkańcy galaktyki muszą patrzeć, jak ich ziemie są eksploatowane do granic możliwości. Układ sił niespodziewanie się zmienia, kiedy na Arrakis przybywa Paul Atryda. Młody książę staje na czele uciskanej ludności i rozpoczyna nową erę w historii Arrakis, znanej także pod nazwą Diuna.

Na cykl Kroniki Diuny składają się tomy:

  • „Diuna”,
  • „Mesjasz Diuny”,
  • „Dzieci Diuny”,
  • „Bóg Imperator Diuny”,
  • „Heretycy Diuny”,
  • „Kapitularz Diuną”.

Kawamura G.: A gdyby tak ze świata zniknęły koty.- Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2021.

Młody listonosz, któremu w życiu towarzyszy jedynie kot, otrzymuje szokującą diagnozę lekarską – zostały mu tylko miesiące, a może nawet tygodnie życia. Zanim jednak zdąży się oswoić z tą trudną wiadomością, pojawia się diabeł ze specjalną ofertą: bohater otrzyma dodatkowy dzień życia za każdą rzecz, którą postanowi usunąć ze świata. Tak oto rozpoczyna się naprawdę niezwykły tydzień…

Jak oddzielić to, bez czego można się obejść, od tego, co rzeczywiście niezbędne? Gdzie doprowadzi bohatera i jego ukochanego kota ten układ z diabłem?

A gdyby tak ze świata zniknęły koty? w dowcipny, a jednocześnie wzruszający sposób opowiada o stracie i pojednaniu, a także poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o istotę życia.

Bijan M.: Muchomory w cukrze.- Białystok: Young, 2023.

Gdy wymarzone wakacje zamieniają się w koszmar i nie wiesz już komu zaufać…

Pięcioro świeżo upieczonych maturzystów: Fio, Wenus, Hanna, Kostek i Robin, spędzają lato w Domku z Drewna i Szkła. Właścicielem tego miejsca jest starszy od nich Adam, który sprawia wrażenie nieprzystającego do rzeczywistości, przez co jest intrygujący i tajemniczy.

Dom w środku lasu wydaje się idealnym miejscem, w którym można odciąć się od problemów. Niestety, z czasem okazuje się, że nic nie jest tu takie, jakie powinno być. Wszystko zaczyna wymykać się spod kontroli,

a odpowiedź na pytanie – kim tak naprawdę jest Adam? – jest niejednoznaczna. Odcięci od świata, pośrodku niczego, nie wiedzą już, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem.

Gier K.: Czerwień rubinu.- Poznań: Media Rodzina, cop. 2017.

A co Ty byś zrobił, drogi Czytelniku, gdybyś mógł podróżować w czasie? Jakie miejsce i jaką epokę chciałbyś zobaczyć najpierw?

Gwen nie jest zwykłą nastolatką. Pewnego dnia odkrywa, że posiada gen podróży w czasie. Dziewczyna ma dopiero szesnaście lat i tylko przyjaciółka wierzy w jej dar.
Czerwień rubinu” to pierwszy tom serii “Trylogia Czasu” – pozycji obowiązkowej dla miłośników romansów i książek o podróżach w czasie.

 Mafi T.: Dotknij mnie.- Poznań : We need YA, cop. 2022 .

Juliette nie dotknęła nikogo od 264 dni. Nikt nie wie, dlaczego jej dotyk jest zabójczy, ale Przywrócenie ma dla niej plan. Pragną ją wykorzystać jako niebezpieczną broń. Dziewczyna nie zamierza jednak oddać się w ich ręce. Po długim czasie w zamknięciu, spragniona wolności, nareszcie odkrywa swoją siłę i po raz pierwszy zaczyna walczyć o nową przyszłość. Znajduje ukojenie w ramionach chłopaka, którego miała stracić na zawsze. W tym dystopijnym świecie Tahereh Mafi snuje opowieść o walecznej bohaterce, trudach dorastania i sile miłości. To historia nie do zapomnienia!