I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

II Nocny Maraton Filmowy

W dniach 18/19 stycznia 2013r. członkowie Klubu wzięli udział w maratonie filmowym. Tematem przewodnim spotkania były „Góry Wyższe i najwyższe”. Maraton rozpoczął się dość nietypowo, bo od krótkiej prelekcji na temat narciarstwa biegowego. Pogadankę przeprowadził instruktor narciarstwa biegowego Pan Piotr Jarczak, który stara się rozpropagować na terenie Pszczyny narciarstwo biegowe. Mamy nadzieję, że wspólnie zainteresujemy tym tematem zarówno członków Klubu, jak i mieszkańców Pszczyny i okolic.
Więcej na temat tej inicjatywy

Właściwą część maratonu filmowego rozpoczął pokaz filmu „Tatry Wysokie”, który przedstawia historię Tatr, bogactwo fauny i flory tego terenu a także zwyczaje i tradycje górali.  Następnie przedstawiony został materiał dokumentujący polską zimową wyprawę na K2 z 2002 roku „Na krawędzi”. Góra ta nie została jeszcze zdobyta zimą przez żadną z wypraw a rekord osiągniętej w zimowych warunkach wysokości należy do Polaków i wynosi 7700 m. Kolejny przedstawiony film dotyczył ratownictwa w Tatrach z użyciem śmigłowca. Wydany przez TOPR film pt. „Z pokładu śmigłowca” dokumentuje pracę ratowniczą grupy ratowników obsługującej „śmigło” i możliwości jakie daje użycie taj maszyny w ratownictwie górskim. Interesującym punktem programu maratonu był film oparty na faktach „127 godzin”. Materiał ten przedstawia niebywałą wolę walki o własne zagrożone życie. Głównemu bohaterowi udaje się wyjść z sytuacji praktycznie beznadziejnej, która powinna była zakończyć się śmiercią. Uczestnicy zapoznali się również z historią Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, dzięki materiałowi dokumentującemu historię tej instytucji od czasu jej powstania aż do 2009 roku. Przedstawiony  materiał  pt. „Na każde wezwanie naczelnika” wydany został przez TOPR z okazji 100-lecia pogotowia. Kolejnym i przedostatnim z prezentowanych filmów był „Czekając na Joe”. Materiał dokumentujący prawdziwą historię wyprawy dwóch przyjaciół w Andy. W czasie wspinaczki w trudnych warunkach dochodzi do wypadku. Wyprawa przeradza się w dramat i silną wolę przeżycia.  Ostatni prezentowany film to „Zaginiony”. Film ten stawia pytanie kto był pierwszy na Evereście? Materiał ten dokumentuje odtworzenie drogi George`a Mallory`ego na szczyt w 1924 roku. Jako pierwsi na szczycie Everestu (8848 m) stanęli 29 maja 1953 Edmund Percival Hillary i Norgay Tenzing – Szerpa z Dardżylingu.

Każdemu z prezentowanych filmów towarzyszyły dyskusje, a całemu spotkaniu towarzyszył słodki poczęstunek i przepyszne ciasto przygotowane przez Mamę Dominika a także kanapki,  grzanki, sałatki itp. Spotkanie mogło się odbyć dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Aleksandry Marzec, która udostępniła salę gimnastyczną Powiatowego Zespołu Szkół nr 1.

Zapraszamy młodzież i dorosłych do udziału w wycieczkach Klubu. Najbliższe wycieczka planowana jest na 12-13 lutego 2013r. a wszystkie informacje znajdują się na stronie Klubu .
       
                         Opiekunowie Klubu  
Agnieszka i Artur Wojciechowie