I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Gratulacje dla Jakuba

Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Jakub Grzyb z klasy 3 f, zajął drugie miejsce w XV EDYCJI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU DLA DZIECI I MŁODZIEŻY „ŚLĄSK – MOJA MAŁA OJCZYZNA SCHLESIEN – MEINE KLEINE HEIMAT”, którego celem jest
zachęcenie uczniów do zwrócenia uwagi na specyfikę i bogactwo krajobrazu śląskiego oraz poszerzania znajomości kultury, historii i tradycji naszego regionu.

Tegorocznym tematem wiodącym był temat: Byfyj – niemy świadek historii, tradycji i kultury Śląska.
Jakub opisał w konkursowej pracy historię „byfyja” zasłyszaną od swojej babci. Na podstawie jej relacji i znalezionych w meblu fotografii i innych pamiątek oraz dokumentów, odkrył i opowiedział o losach i historii swojej rodziny.
….Wchodzimy na górę, babcia włącza latarkę i idziemy w tym mroku. Rozglądam się i widzę jakieś stare zdjęcia, które wiele lat pokrywał kurz. Są też jakieś stare narzędzia. Chciałbym już się zatrzymać i przyjrzeć się zakurzonym przedmiotom, ale babcia idzie dalej i zatrzymuje się dopiero przy jakimś dziwnym meblu, którego nigdy nie widziałem. Co to jest? – pytam zaintrygowany, nie wiedząc, dlaczego po moim pytaniu o przodków ona nie poszła po albumy i nie zaczęła opowiadać historii, a zamiast tego zaprowadziła mnie na strych i pokazała jakiś mebel. – To je byfyj z naszej piyrszej chałpy – odpowiada i widzi już, że moje zdziwienie zmieniło się w ciekawość…..
W czwartek 22 listopada 2018 roku Jakub Grzyb odebrał od organizatorów konkursu dyplom i nagrody.
Serdecznie gratulujemy.
Stanisław Janosz
P.S. A może u Twojej babci na strychu też stoi byfyj i skrywa tajemnice historii Twojej rodziny? Może warto by je odkryć?