I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Goście z Ameryki

   Wizyta i koncert zespołu ze Stanów Zjednoczonych w ramach Von Promnitz Tour              w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego to już stały element w kalendarzu  kulturalnym szkoły. Młodzież amerykańska, którą do Polski przywozi pan Richard Dietrich – przedsiębiorca i animator młodzieży,  prezentuje na scenie różne gatunki muzyki: od gospel po rock.

Serdeczna i otwarta  atmosfera tych spotkań zaowocowała w maju tego roku  propozycją wymiany młodzieży.  W dniach od 8 do 15 sierpnia gościliśmy 10 młodych Amerykanów wraz z dwoma liderami – Roger Myers i Andrew McGowen.  Goście  pochodzący ze stanów   Illinois i Wiscinsin  na czas pobytu w Pszczynie  zostali przyjęci  w domach polskich rówieśników, uczniów naszego liceum. Grupa polsko – amerykańska niemal błyskawicznie zintegrowała się, odkrywając wspólne pasje, upodobania.   Nasza  ( polska)

młodzież miała  ponadto okazję sprawdzić i udoskonalić  poziom znajomości języka angielskiego. Wypadli: bardzo dobrze! 

W ramach wspólnego programu uczestnicy  wraz z opiekunami – ze strony polskiej przede wszystkim p. Agnieszką  Bryll – zwiedzili Kraków oraz Pszczynę.                                 Liderzy  strony amerykańskiej zadbali także o to, by ich podopieczni zwiedzili Muzeum KL Auschwitz –  Birkenau.

 Poznanie kultury polskiej, bo taki był oczywisty cel przyjazdu, dokonywało się także podczas mniej formalnych , wieczornych spotkań  młodych uczestników wymiany.

Pierwsza choć niedługa wizyta była okazją do wzajemnego poznania się młodzieży. Osiągnęliśmy bardzo dużo : witaliśmy kolegów i koleżanki zza oceanu, żegnaliśmy : przyjaciół!

 Amerykańscy opiekunowie i liderzy młodzieży  na ręce p. dyr. I LO im. Bolesława Chrobrego – Renaty Dyrdy złożyli zaproszenie do rewizyty w USA.

                                                                                                                                           Barbara Wawrzyczek