I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

GIMP 2013 za nami

29 listopada w sali Pszczyńskiego Centrum Kultury w Pszczynie miała miejsce kolejna odsłona konkursu piosenki GIMP, wymyślonego i organizowanego przez uczniów i nauczycieli I Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie. Tegoroczne zmagania muzyków rozpoczął krótki recital laureatów z ubiegłego roku, grupy Soul Lazy, w której autorem muzyki i tekstów piosenek jest Stanisław Leśniewski, obecnie student Akademii Muzycznej w Katowicach. Dagmara Pławecka, Tomasz Kapek, Wojciech Anderko, Filip Malinowski i Stanisław Leśniewski wciąż w fantastycznej formie.

Do części konkursowej zgłosiło się 6 wykonawców, którzy mogli zaprezentować po dwa utwory. Tak jak bywało to na wcześniejszych konkursach, tak i tym razem mogliśmy usłyszeć mocne rockowe granie, zaobserwować jak zachowa się muzyka irlandzka po zderzeniu z jazzem, posłuchać zbuntowanych tekstów punkowego grania i wyciszyć się przy nastrojowej muzyce i tekstach Agnieszki Osieckiej. Wszystkich wykonawców oceniała komisja w składzie:

Piotr Czakański – przewodniczący – przedstawiciel radia Em

Jolanta Moll – wiceprzewodnicząca

Cezary Filipiuk – specjalista od wizerunku

Stanisław Leśniewski – laureat Gimp 2012

Jako pierwsi na scenie pojawili się debiutanci, którzy mają za sobą rok wspólnego granie, a ich muzyczni mentorzy to takie zespoły jak Hunter, Farben Lehre.  Mowa o grupie Gridlock, w której mogliśmy zobaczyć i usłyszeć – Wojciecha Szczyrbę, Dominika Furtoka, Filipa Szczotkę, Karola Szustera i Roberta Szyszkę. Po występie mówili, że było nieźle, ale nie uniknęli kilku błędów. Wydaję się nikt nie przeszedł obojętny obok wokalu Dominika Furtoka, jeszcze ucznia gimnazjum.

Po mocnym punkowym graniu na scenie pojawiła się delikatna i szalenie kobieca Martyna Król. We wszystkim co wydarzyło się wówczas na scenie było widać, że muzyka towarzyszy jej już od co najmniej 10 lat. Rok temu Martyna zaprezentowała swoje własne kompozycje, a w tym roku  najpierw piosenka Agnieszki Osieckiej – Miasteczko cud, a później w towarzystwie Pani Ewy Chlebek zaśpiewała utwór – Matka Natalia od Aniołów. Było pięknie.

Pięknie było również wówczas, kiedy na scenie pojawili się muzycy grupy Serso. Ich zachowanie na scenie sugerowało, że mają za sobą już wiele występów przed szeroką publicznością, a dodajmy, że tego wieczoru w sali PCKulu zgromadziło się około 200 osób. Rok temu jury zwróciło uwagę na teksty prezentowane przez grupę, również w tym roku zespół prezentował swój własny materiał. W rytmie punk rocka podjęli bardzo popularny obecnie temat końca świata. Czy się podobało?

Na pewno wiele pozytywnych wibracji wywołał występ Julii Leśniewskiej, która biorąc skrzypce do rąk, z osoby nieśmiałej, skrytej zamienia się w odważną, pewną siebie artystkę. Razem z Karolem Myślińskim skonfrontowała irlandzką muzykę ludową z jazzem.

Kolejni debiutanci na festiwalowej scenie to grupa Wicked Ways. A kolejna śpiewająca dziewczyna to Dorota Tomaszczyk, która przed występem bardzo się obawiała o swoją wokalną formę, a podczas występu, z każdą kolejną frazą czułą się coraz pewniej. Jakub Skulski, Maciej Kołodziejczyk, Dawid Piszczek i Dariusz Tatoj zmierzyli się z utworami grup Iron Maiden i Deep Purple, a po reakcji publiczności wydawało się, że było całkiem w porządku.

Tego wieczoru, jako ostatni zaprezentował się zespół Vesperum, a w jego wykonaniu mogliśmy usłyszeć utwory grupy Metalica. Na scenie pojawili się –  Szymon Ogiełka, Kamil Podlasek, Dawid Janosz, Mateusz Sówka i Rafał Ulczok. Słyszeli jak grali ich konkurenci, teraz zostało im tylko wyjść, zagrać i wygrać główną nagrodę.

Po przesłuchaniach konkursowych, jury udało się na naradę, a publiczność mogła oddać głosy na swojego faworyta XII Festiwalu Piosenki GIMP. W Pszczyńskim Centrum Kultury już instalował się zespół Janka Samołyka, który w komplecie, w pięcioosobowym składzie przyjechał z Wrocławia.

Wyniki XII Festiwalu Piosenki GIMP 2013

III miejsce – Martyna Król

II miejsce – Julia Leśniewska

I miejsce dla grupy SERSO

Główna nagroda w wysokości 600 złoty została ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Pszczynie. Zwycięski zespół będzie także mógł zaprezentować swoje piosenki na antenie radia Em.

Nagroda Publiczności to 187 oddanych głosów, minimalna przewaga grupy Wicked Ways nad Gridlock i duże porusznie wśród publiczności, którą bardzo ucieszył wynik głosowania.

Występ Janka Samołyka mógł się podobać, szkoda tylko, że nie wszyscy uczestnicy festiwalu GIMP do końca potrafili utrzymać klasę i opuszczali salę koncertową jeszcze przed pierwszą piosenką artystów z Wrocławia. Janek Samołyk swój repertuar ustawia  pomiędzy brytyjskim rockiem a poezją śpiewaną i takie utwory mogliśmy usłyszeć. Przed wieloma utworami mogliśmy usłyszeć ich krótką historię. Wydaje się, że głos Janka Samołyka i jego bardzo wyrazista twarz na długo mogą zapaść w umysłach festiwalowej publiczności. Bodczas koncertu mogliśmy usłyszeć piosenkę, która trafiła na listę przebojów programu trzeciego – „Piosenka o pointach”, wykonie utworu Republiki – Biała Flaga, piosenki z albumu Wrocław, dzięki którym zespół wystąpił na Off Festiwal i  Jarocińskim Konkursie Młodych Zespołów.

GIMP 2013 nie odbyłby się bez pomocy i współpracy wielu osób.

Bardzo dziękujemy:

 

patronom medialnym, którymi byli:

 Radio eM i Pan Piotr Czakański,

portal internetowy pless.pl i Pan Tomasz Klimczak,

Pszczyńskie Centrum Kultury i Pan Michał Czernek

firma Artisco  i Państwo Agnieszka i Ryszard Hess.

sponsorom:

Firma piekarnicza Brzęczek i Pani Tatiana Brzęczek

Państwo Władysława i Jan Szafron

Państwo Sonia i Andrzej Babińscy

Państwo Monika i Tomasz Kopeć – restauracja Eureka z Czechowic-Dziedzic

Państwo Małgorzata i Rafał Nowak

Firmie Instalbud z Pszczyny

Państwu Agnieszce i Wojciechowi Kania

 

Wszystkim, którzy sprawili, że GIMP doszedł do skutku serdecznie dziękujemy.