I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE

Frankofonia 2012 – w nagrodę wyjazd do Francji

 

        Międzynarodowy Dzień Frankofonii obchodzony jest na całym świecie 20 marca.

Również młodzież szkół naszego powiatu włączyła się tradycyjnie w obchody tego święta. 30 marca 2012 roku odbył się w Powiatowy Dzień Frankofonii – szósta edycja. Ta cykliczna impreza, której gospodarzem jest każdego roku inna szkoła, tradycyjnie zgromadziła uczniów uczestniczących w projekcie „Klasy Frankofońskie na Śląsku”, ich nauczycieli, dyrektorów szkół oraz gości reprezentujących władze lokalne na czele ze starostą Powiatu Pszczyńskiego panem Pawłem Sadzą.

Zaproszenie przyjęli również przedstawiciele  instytucji wspierających nauczanie języka francuskiego w Polsce.

        W tym roku miłośnicy języka francuskiego i kultury frankofońskiej zgromadzili się w budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego na uroczystej Gali. W trakcie spotkania uczniowie poszczególnych szkół rywalizowali w quizie wiedzy o krajach frankofońskich. Poszczególne drużyny rozwiązywały zadania dotyczące francuskiego regionu Nord-Pas-de-Calais, filmu „Jeszcze dalej niż Północ” , Belgii frankofońskiej, czy wielkich francuskich malarzy i ich dzieł. Ponadto ogłoszono wyniki wszystkich rozegranych wcześniej konkursów plastycznych i językowych.

Dzięki współpracy w licznymi partnerami uczniowie otrzymali bardzo cenne nagrody.

Jedną z nich jest wakacyjny wyjazd do Francji, który wygrała uczennica I Liceum Ogólnokształcącego – Hiacynta Sciborska za najlepsze tłumaczenie fragmentu powieści Anny Gavaldy – „35 kilos d’espoir”. Nagrodę wręczył jej pan Thomas Laigle – attaché ds. współpracy językowej Ambasady Francji.

        Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim partnerom i sponsorom tegorocznej Frankofonii.

 

Oto wyniki wszystkich konkursów.

 

 

KONKURS TŁUMACZENIOWY „JEUNES TRADUCTEURS”

 

      KATEGORIA LICEUM

I miejsce – Hiacynta Sciborska  (I LO)

II miejsce –  Aneta Kotyja  (I LO)

III miejsce  – Agata Wicher  (III LO)

 

KATEGORIA GIMNAZJUM

I miejsce – Katarzyna Myrczek  (PG1)

 

QUIZ CYWILIZACYJNY:

 

      I Miejsce – drużyna I LO w składzie:

  1. Paulina Harazin
  2. Aleksandra Wantuła
  3. Edyta Kremiec
  4. Anna Świerkot

 

II Miejsce – drużyna PG1 w składzie:

1.  Koczy Przemysław
2.  Hupka Karol
3.  Fischer Zuzanna
4.  Wątroba Magdalena

 

III Miejsce –  ex aequo drużyna III LO w składzie:

  1. Justyna Gąska
  2. Beata Pryszcz
  3. Małgorzata Łysień
  4. Simona Drzyzga

 

i drużyna PG5 w składzie:

  1. Faustyna Grzechnik
  2. Mateusz Jaworski
  3. Sylwia Janik
  4. Klaudia Hachuła

 

IV miejsce – drużyna PG KRYRY w składzie:

  1. Małgorzata Gorzko
  2. Dominika Kojzar
  3. Marek Grabowski
  4. Łukasz Kuśnierz

 

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY „JE ME REPOSE’:

 

      KATEGORIA LICEUM

      I miejsce – Aleksandra Kamińska  (III LO)

 

KATEGORIA GIMNAZJUM

I miejsce – Martyna Górka  (PG KRYRY)

II miejsce – Zuzanna Machnik  (PG1)

III miejsce – Katarzyna Myrczek (PG1)

 

 

KONKURS NA AFFICHE DOM/TOM

 

      KATEGORIA LICEUM

I miejsce – Aleksandra Pękała, Aleksandra Kuśnierz  (I LO)

      II miejsce – Ewelina Paszek, Klaudia Sikora (I LO)

 

KATEGORIA GIMNAZJUM

I miejsce – Katarzyna Stencel  (PG1)

 

 

KONKURS NA ILUSTRACJĘ PRZYSŁOWIA:

 

      KATEGORIA LICEUM

I miejsce  – Edyta Olejarczyk, Katarzyna Sornowska  (I LO)

II miejsce – Magdalena Michalik  (I LO)

III miejsce – Aleksandra Matura, Izabela Żuk  (III LO)

 

KATEGORIA GIMNAZJUM

I miejsce – Martyna Białas, Ilona Studzińska  (PG1)

II miejsce – Marta Jasińska, Agata Kiliańska  (PG5)

 

 

KONKURS NA PLAKAT EDUKACYJNY

(MAISON, NOURRITURE, VÊTEMENTS):

 

      KATEGORIA LICEUM

I miejsce – Anna Kołodziejczyk, Natalia Buda  (III LO)

II miejsce – Natalia Bartnowska, Patrycja Ruman (III LO)

 

KATEGORIA GIMNAZJUM

I miejsce – Marta Chrószcz  (PG1)

II miejsce Zuzanna Fischer, Zuzanna Machnik  (PG1)

 

 

KONKURS NA PRZEBRANIE W KOLORACH FRANKOFONII

 

I miejsce – Filip Kania (PG1)