I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Filmowcy z Chrobrego w stolicy

W dniach 13 i 14 czerwca 2011r. w Warszawie miał miejsce II Festiwal Filmoteki Szkolnej. Program „Filmoteka Szkolna”, realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, ma na celu szerzenie wśród uczniów zainteresowania sztuką filmową, zgłębianie się w tajniki produkcji i montażu filmów oraz poznawanie historii kinematografii. W projekcie brało udział 400 szkół z całej Polski, z czego 33 zostały wyróżnione możliwością udziału w podsumowującym festiwalu. Nasza szkoła znalazła się w gronie nagrodzonych, toteż troje uczniów miało okazję reprezentować „Chrobrego” w stolicy.

            Spóźnieni, zaciekawieni, niecierpliwi wbiegliśmy zaraz po przyjeździe do sali konferencyjnej, w której rozpoczęło się już uroczyste powitanie uczestników. Wszytko było bardzo dobrze zorganizowane. Zaraz po obiedzie, podzieleni na mniejsze grupy, wyruszyliśmy zwiedzać warszawskie studia filmowe. To, do którego trafiliśmy, wywarło na nas duże wrażenie. Dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy o powstawaniu reklam i animacji krótkometrażowych. Po powrocie zorganizowano warsztaty integracyjne, na których mieliśmy sposobność poznać innych pasjonatów X muzy. Był także konkurs wiedzy o filmach polskich i pokaz etiud uczniowskich, wśród nich przyjęty z aplauzem nasz film „Mów do mnie”. W drugim dniu prezentowaliśmy swoją działalność na targach w Warszawskiej Szkole Filmowej w towarzystwie krytyków filmowych, reżyserów i aktorów.

 

Działalność filmoznawczą promuje w ramach lekcji języka polskiego i zajęć pozalekcyjnych prowadzi polonistka p. Weronika Zawisza-Grzanka

 

                                                                                               

Ania Szymańska

Patrycja Dyrda

Filip Malinowski