I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Dni Nauk Humanistycznych

Za nami kolejne Dni Nauk Humanistycznych! Publikujemy zdjęcia z konkursu polonistyczno-historycznego oraz relacje uczniów klasy 1d z wycieczki do CINiB-y i Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Przypominamy też, że zwyciężczyniami konkursu ortograficznego zostały Zuza Piętka (1d) oraz Marlena Hoinkis (3e). W rozgrywkach polonistyczno-historycznych klas pierwszych najlepsza okazała się drużyna klasy 1e reprezentowana przez Hanię i Macieja. Matematycy wykazali się obszerną wiedzą na temat bohatera tegorocznego quizu, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata – Henryka Sławika oraz wysokim poziomem świadomości językowej. Gratulujemy!

foto: Lena Seredyński

Klasy humanistyczne wzięły udział w wycieczkach edukacyjnych do CINiB-y i Sejmu Śląskiego w Katowicach oraz kościoła ewangelickiego w Pszczynie. Oto relacje:

Miałam przyjemność uczestniczyć ze swoją klasą w wycieczce do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej oraz Gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach.
 CINiBA to przede wszystkim ogromna, wspólna biblioteka akademicka dwóch katowickich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego, co czyni z niej bardzo wyjątkową instytucję. Każdego dnia gości studentów, doktorantów, pracowników naukowych oraz mieszkańców Śląska, którzy korzystają z zasobów bibliotecznych za okazaniem karty gościa lub, po prostu, wchodząc z ulicy do przestrzeni wolnego dostępu. Okazało się, że do dyspozycji czytelników są komputery, skanery, kabiny do pracy indywidualnej, a także urządzenia do wypożyczania książek. Biblioteka posiada przepastne archiwa i ponad dwa miliony woluminów!
Następnie przeszliśmy do Gmachu Sejmu Śląskiego znajdującego się w również centrum miasta. Budynek jest obecnie siedzibą Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wnętrze zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Zachwyciło mnie swoją architekturą i monumentalnością. Moim zdaniem każdy mieszkaniec Śląska powinien zwiedzić ten gmach, ponieważ przechodząc obok niego nie zdaje sobie sprawy z jego bogactwa. Znajduje się tam wiele wspaniałych sal – w tym Sala Sejmowa, skarbiec, tunele, ciekawa winda zwana dźwigiem okrężnym.
Jagoda

W moim przekonaniu zarówno wycieczka do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, jak i do Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach podobała się każdemu z uczestników. Dowiedzieliśmy się o bardzo interesującym i przytulnym miejscu, w którym można pracować, uczyć się czy – po prostu – czytać książki w komfortowych warunkach. Wszystkie stanowiska są profesjonalnie wykonane, niektóre z nich wyciszone, a dzięki temu każdy znajdzie dla siebie dogodną przestrzeń. Poznaliśmy również system wypożyczania książek i odnajdywania ich na półkach.
W Gmachu Sejmu Śląskiego dowiedzieliśmy się zaś dużo o historii tego miejsca, zobaczyliśmy piękną, a zarazem bardzo zróżnicowaną architekturę, mieszającą kilka stylów oraz mogliśmy zasiąść w sali sejmowej i poczuć się jak prawdziwy Marszałek Sejmu.

Klaudia

Dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy o działaniu biblioteki akademickiej i o tym, jak wygląda praca z nowościami wydawniczymi, ale i najstarszymi inkunabułami. Podczas zwiedzania Sejmu Śląskiego poznałem wiele ciekawych informacji na temat regionu, w którym mieszkam. Uważam, że wycieczka ta była bardzo rozwijająca.

Tomasz

W CINIBiE dowiedzieliśmy się, jak korzystać z biblioteki, jakie formy pomocy dydaktycznych czekają na nas w tym miejscu oraz co oferuje biblioteka dzięki udogodnieniom cyfrowym. Zwiedziliśmy cały obiekt, a nawet miejsca, do których normalnie – bez przewodnika – wchodzić nie wolno. Natomiast w Sejmie Śląskim przewodniczka opowiedziała nam o historii tego miejsca, pokazała salę obrad oraz inne ciekawe zakamarki. Zaprowadziła nas również do dawnego skarbca i ukazała piękno tego miejsca.

Zosia

foto: J.S.