I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

DLA KAŻDEGO COŚ NOWEGO

Lee F.: Saga o Zielonych Kościach. T.1-3.- Warszawa: Wydawnictwo Mag, 2023.

 

           Wielowątkowe urban fantasy w azjatyckim klimacie i gangsterskim charakterze. Poznaj szereg niezwykłych postaci, a potem przekonaj się, jak zakończy się odwieczna wojna klanów.
Wyspy Kekkon od wielu lat bronią przed cudzoziemcami honorowi wojownicy zielonej kości, a wśród nich członkowie rodziny Kaulów. Istotę egzystencji stanowi tu jadeit, który wciąż się wydobywa, którym wciąż się handluje i który wciąż się kradnie. Niejednokrotnie zdarza się też, że oddaje się za niego życie lub dla niego zabija. Niespodziewanie na horyzoncie pojawia się lek, dzięki któremu każdy, w tym cudzoziemcy, może bez trudu nosić jadeit. To prowadzi do gwałtownej i brutalnej wojny, a ta szybko się nie skończy. Kiedy jednak nadejdzie jej finał, rozstrzygną się losy całej wyspy.  

Skaber L.: Młodość: wyznania nastolatków. Il. Lisa Aisato.- Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2022.

 

Wyrazisty, przejmujący i prawdziwy głos nastolatków spisany przez Linn Skåber, z niezwykłymi ilustracjami Lisy Aisato. To głośne YA, które pomoże ci być sobą.

Mam wianuszek wągrów wokół nosa i krosty (…). Mam chorobliwie duże stopy (…). Jestem hałaśliwy, kiedy pragniesz ciszy, i milczący, kiedy chcesz porozmawiać. Jestem nieprzewidywalny, gburowaty i zmęczony (…). Jestem cały przepełniony pogardą, złością, frustracją i pytaniami (…) Właśnie rodzę się jako nastolatek.

Młodość. Wyznania nastolatków to opowieści o małych i dużych rozterkach. O zmaganiach w okresie dojrzewania z wyolbrzymionymi drobnostkami i całkiem realnymi problemami, zmianami, wymaganiami oraz oczekiwaniami, z którymi młodzież styka się na co dzień. To wołanie, które przypomni dorosłemu czytelnikowi, że to co dziś zdaje mu się łatwe, bywa niezmiernie trudne.

Ancerowicz W.: Smak gorzkiej czekolady.- Oświęcim: Wydawnictwo NieZwykłe, 2023.

 

       

Czasem słodka i wyjątkowa, innym razem gorzka niczym czekolada pozbawiona choćby grama cukru – pierwsza miłość potrafi być zmienna i nieprzewidywalna, zwłaszcza gdy ma się tylko 16 lat. Doskonale wie o tym Charlotte – bohaterka książki „Smak gorzkiej czekolady” Weroniki Ancerowicz. 

Charlotte Lynch, odkąd pamięta, miała słabość do zwłaszcza jednego rockmana – lidera legendarnej grupy Nirvana – Kurta Cobaina. Uczucie, jakim darzy ulubionego muzyka, jest tak duże, że nie potrafi sobie nawet wyobrazić, aby kiedykolwiek była w stanie pokochać kogoś innego. Życie napisało dla niej jednak zupełnie inny scenariusz. Wszystko zaczęło się pod koniec lata w 1994 roku…Przypadkowe spotkanie w ulubionym starym sklepie z płytami raz na zawsze zmienia historię dziewczyny i duża w tym zasługa niejakiego Nicholasa Crawforda, który okazuje się jej bratnią duszą. Miłość jak z bajki zostaje wystawiona na próbę, gdy Charlotte odkrywa, że Nicholas ma przed nią niejedną tajemnicę…

 Ware R.: Kobieta z kabiny dziesiątej.- Poznań: Czwarta Strona, 2023.

 

Lo Blacklock, dziennikarka pisząca dla magazynu podróżniczego, właśnie otrzymała zlecenie życia: tydzień na luksusowym, kameralnym rejsie. Niebo jest czyste, wody spokojne, a współpasażerowie przemili, gdy ekskluzywny statek wycieczkowy Aurora rozpoczyna swój rejs po malowniczym Morzu Północnym. Początkowo pobyt Lo jest przyjemny: kabiny są wygodne, kolacje doskonałe, a goście eleganccy. Jednak po tygodniu na pokładzie zaczyna wiać mroźny wiatr, niebo szarzeje, a Lo staje się świadkiem czegoś, co może opisać jedynie jako mroczny i przerażający koszmar: widzi, jak kobieta zostaje wyrzucona za burtę, a statek płynie dalej, jakby nic się nie stało.

 

Teresa Czarska-Orlik, Bożena Jasińska

 

Powrót do strony głównej