I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Diablak w Beskidzie Żywieckim

16 października br. odbyła się kolejna wycieczka Uczniowskiego Klubu  Sportowo –  Turystycznego „DIABLAK”. Tym razem udaliśmy się w Beskid Żywiecki z zamiarem zrealizowania następującej trasy: Sopotnia Wielka – Kotarnica (1156m n.p.m.) – Romanka (1366m n.p.m.) – Przełęcz Pawlusia (1176m n.p.m.) – Rysianka (1322m n.p.m.) – Hala Lipowska (1280m n.p.m.) – Hala Rysianka – Sopotnia Wielka.

Trasa wycieczki, jak zwykle, została dobrana pod kątem predyspozycji i oczekiwań grupy, ale liczyła już 22 km, przy przewyższeniu wynoszącym 1100 m i przysporzyła uczestnikom bardzo wielu pozytywnych wrażeń. Wędrówkę rozpoczęto od największego w Beskidach wodospadu, który znajduje się w Sopotni Wielkiej na potoku o tej samej nazwie i liczy 10 m wysokości. W trakcie wycieczki wszyscy mieli możliwość zapoznać się z florą występującą w tym terenie a także z formami jej ochrony, np. na szczycie Romanki, gdzie znajduje się utworzony w 1963r. rezerwat przyrody chroniący przede wszystkim pierwotny fragment dawnej Puszczy Karpackiej, czyli boru świerkowego regla górnego. Warto zwrócić uwagę, że Romanka jest trzecim pod względem wysokości, zaraz po Babiej Górze i Pilsku, szczytem w Beskidach. Po dotarciu do schroniska PTTK, które znajduje się na Hali Rysiance i odpowiednim odpoczynku, uczestnicy udali się do oddalonego o 10 min. drogi schroniska PTTK na Hali Lipowskiej. W 2011 roku schronisko to zostało uznane, przez miesięcznik  „n.p.m.”, za najlepsze schronisko górskie w kraju. Następnym elementem wycieczki był spokojny spacer powrotny przez Halę Rysiankę do Sopotni Wielkiej i powrót, w godzinach wieczornych, autobusem do Pszczyny. Pogoda jak zwykle okazała się rewelacyjna a przy trochę ujemnych temperaturach widoczność była na tyle sprzyjająca, że uczestnikom przez cały czas wędrówki towarzyszyły widoki na Babią Górę i Beskid Żywiecki oraz na Beskid Śląski i częściowo Beskid Mały. Jednak tym razem największe wrażenie sprawiał rewelacyjny widok na Tatry. Wszystkim dopisał bardzo dobry humor i zadowolenie z mile i aktywnie spędzonego wolnego czasu.

Warto pamiętać że, UKST „DIABLAK” realizuje cele w ramach działalności prowadzonej przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie i współpracuje z PTTK Oddziałem Ziemi Pszczyńskiej.

            Korzystając z okazji, zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wycieczce do Cieszyna, która odbędzie się 13 listopada br. Istotne szczegóły dotyczące wycieczki znajdują się na stronie Klubu. Chcemy zachęcić jak największą liczbę młodych osób do aktywnego uprawiania turystyki.

 

Zapraszamy młodzież do udziału w wycieczkach organizowanych przez UKST „DIABLAK”.

 

Agnieszka i Artur Wojciechowie

 


Uwaga! Zdjęcia znajdziecie na  : http://www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl/pobierz/zdjecia/2011na2012/16.10.2011_romanka_portale.zip