I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Diablak był w Cieszynie

Spacer po Cieszynie z UKST „DIABLAK” – relacja

13  listopada 2011r. odbyła się kolejna wycieczka Uczniowskiego Klubu Sportowo – Turystycznego „DIABLAK”, tym razem udaliśmy się zwiedzać zabytki Cieszyna.

Trasa naszej wycieczki wiodła od Kościoła Św. Jerzego, przez zabytkowy Cmentarz Żydowski, położony przy ulicy Hażlaskiej, gdzie uczestnicy wyjazdu dowiedzieli się o historii tego miejsca, tradycjach i kulturze żydowskiej związanej z grzebaniem zmarłych oraz o „sporze trzech rabinów”. Następnie grupa udała się przed wybudowany w latach 1838 – 1840 Pałac Myśliwski (rezydencja Habsburgów)  i dalej wędrując „cieszyńską Wenecją”, czyli wzdłuż cieku Młynówka uczestnicy dotarli do rezerwatu przyrody „Lasek miejski nad Puńcówką”, gdzie mieści się pomnik pierwszego piastowskiego księcia Śląska Cieszyńskiego Mieszka I. Pomnik ten w 1931 roku został ulokowany na miejscu zniszczonego w 1918 roku pomnika Cesarza Franciszka Józefa I. Uczestnicy zapoznali się również z atrakcyjnym i bogatym w style architektoniczne Rynkiem cieszyńskim. Przedstawione i omówione zostały takie obiekty, jak: budynek Ratusza, budynek Urzędu Miejskiego, budynek Hotelu pod Brunatnym Jeleniem, budynek Domu Narodowego, kamienica Konczakowskich, budynek Poczty Polskiej, kamienica dawnej Miejskiej Kasy Oszczędności. Trasa spaceru wiodła przez: Stary Targ, gdzie znajduje się kopia figury Madonny z Dzieciątkiem i dalej obok Domu Niemickiego, do Studni Trzech Braci, gdzie wg legendy przy źródle w 810 r. spotkali się bracia Bolko, Leszko i Cieszko i z radości ze spotkania założyli miasto. Następnie przez Plac Dominikański grupa dotarła do Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Jest to najstarsze, bo z 1802 roku, muzeum na tych terenach i mieści się w Pałacu Larischów. Założycielem muzeum był ks. Leopold Szersznik. We wnętrzach muzeum można podziwiać bogate zbiory archeologiczne, dokumenty i pamiątki związane z historią miasta i regionu, zbiory: sztuki, rzemiosła cieszyńskiego, sztuki ludowej oraz zbrojownię. Uczestnicy zobaczyli również Kościół Jezusowy (kościół „z łaski”), gdzie historię oraz czasy dzisiejsze luteran przybliżył nam wikariusz parafii ewangelickiej. Następnie udaliśmy się do jednej z najstarszych świątyń katolickich, czyli do Kościoła pw. Marii Magdaleny i dalej zapoznając się z architekturą budynku Teatru im. Adama Mickiewicza, budynków Mennicy i Książnicy Cieszyńskiej grupa dotarła na Wzgórze Zamkowe, które jest jednym z najatrakcyjniejszych turystycznie miejsc Cieszyna. Zobaczyliśmy tam: Pomnik Legionistów (usytuowany przed zamkiem), Zamek Dolny, zwiedziliśmy Rotundę Romańską datowaną na XI wiek, Wieżę Piastowską (skąd podziwialiśmy widoki na miasto rozłożone po obu stronach Olzy oraz otaczające góry i pogórze), Basztę Zamkową.

Pogoda dopisała, humory również i późnym popołudniem zadowoleni wróciliśmy do Pszczyny!!!

Warto pamiętać że, UKST „DIABLAK” realizuje cele w ramach działalności prowadzonej przez Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie i współpracuje z PTTK Oddziałem Ziemi Pszczyńskiej a także korzysta ze wsparcia Urzędu Miasta i Starostwa Pszczyńskiego.

Więcej informacji nt. działalności Klubu znaleźć można na

www.skkt-diablak.pszczyna.edu.pl, 

zdjęcia zaś:

http://www.skktdiablak.pszczyna.edu.pl/pobierz/zdjecia/2011na2012/13.11.2011_cieszyn_dla%20portali.zip

Zapraszamy młodzież do udziału w wycieczkach koła.

 

Agnieszka i Artur Wojciechowie