I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Come together, right now, in the EU

European Youth Camp- Lindlar 07-17. 08.2012

„Come together, right now, in the EU”

Tak właśnie zrobiliśmy. Podczas sierpniowego międzynarodowego spotkania młodzieży w niemieckim Lindlar w ramach projektu „Młodzież w działaniu”, wraz z uczestnikami z ośmiu krajów europejskich: Niemiec, Anglii, Irlandii, Słowacji, Czech, Francji, Chorwacji oraz Włoch my, „Ósemka z Chrobrego”, podążaliśmy w stronę Unii Europejskiej. A konkretnie, była to podróż w kierunku tego, co łączy nas- obywateli krajów UE. Aby odnaleźć to, co wspólne i docenić to, co odmienne przebyliśmy długą drogę…

Najpierw poznaliśmy miejsce, do którego przybyliśmy- Lindlar. Tu uroczyście przywitał nas burmistrz tego urokliwego miasteczka położonego w Nadrenii Północnej- Westfalii, nieopodal Kolonii. Aby zaznajomić się ze specyfiką krajów uczestniczących, wieczorami braliśmy udział w tzw. „ national presentations”. Dzięki prezentacjom przygotowanym przez przedstawicieli każdej narodowości, mogliśmy przenosić się do różnych europejskich państw, poznawać ich kulturę, zwyczaje, warte obejrzenia miejsca, a nawet skosztować lokalnych przysmaków. Były filmy, quizy, zagadki i oczywiście atrakcyjne nagrody. Już drugiego dnia dotarliśmy do Polski, którą staraliśmy się jak najlepiej zaprezentować. Niewątpliwie cel został osiągnięty. A wszystko po to, by lepiej się poznać.

Integracji sprzyjały  wspólnie spędzane wieczory i  praca w grupach międzynarodowych. Tutaj, poprzez zabawę, obalaliśmy stereotypy dotyczące naszych narodów, poznawaliśmy języki krajów uczestniczących w projekcie. Trudno było zachować powagę, gdy nasi przyjaciele ze Słowacji, zamiast przejażdżki rowerowej szli „ bicyklować” a pięknie ubrana Czeszka miała „ krasne szaty”.    

Podczas obozu mieliśmy również okazję zobaczyć nowe miejsca. Zwiedziliśmy Kolonię, z gotycką katedrą na czele. Pojechaliśmy do Brukseli, gdzie głównym punktem programu było zwiedzanie Parlamentu Europejskiego. Przy okazji udaliśmy się do Parlamentarium- interaktywnego centrum dla zwiedzających. Tam, w ciekawy sposób, mogliśmy poznać historię UE oraz jej państwa członkowskie.

Nie zabrakło także atrakcji sportowych. W parku linowym wspinaliśmy się po 17-metrowych drzewach, na basenie zorganizowaliśmy konkurs w skokach, rozegraliśmy turniej siatkówki plażowej oraz przemierzyliśmy okoliczne trasy rowerowe. Wszystkiemu towarzyszyły radość i wspaniały humor.  

Wspólne przebywanie bardzo nas do siebie zbliżyło i zjednoczyło. Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślali, że największą radość przyniosło im spotkanie tylu nowych, wspaniałych ludzi. Zawiązały się przyjaźnie, które są najcenniejszym owocem tego przedsięwzięcia. Dziękujemy gospodarzom za wspaniałe przyjęcie i gościnność.
Jesteśmy gotowi, by iść razem, właśnie teraz w stronę Unii Europejskiej.

Martyna Ryt