I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Chrobry szkołą partnerską ambasady Francji

W piątek 12 września w Starostwie Powiatowym w Pszczynie podpisano pierwszą w Polsce, czterostronną umowę o współpracy pomiędzy Powiatem Pszczyńskim,

I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, Polskim Stowarzyszeniem „Europa Języków i Kultur oraz Instytutem Francuskim w Polsce.

 

Umowę podpisali ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler, dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce Stanislas Pierret, prezes Polskiego Stowarzyszenia „Europa Języków i Kultur Renata Klimek-Kowalska, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie Renata Dyrda oraz starosta pszczyński Paweł Sadza i wicestarosta Grzegorz Nogły.

 

Umowa ta jest wyrazem uznania dla zaangażowania I Liceum Ogólnokształcącego w rozwój nauczania języka francuskiego. Warto przypomnieć, że powstało tu wiele ambitnych przedsięwzięć,  między innymi wdrożono program nauczania języka francuskiego na poziomie rozszerzonym, przygotowujący do międzynarodowego certyfikatu DELF, zorganizowano cztery edycje ogólnopolskiego Forum Frankofońskiego a także święta Frankofonii. Dzięki zaangażowaniu w projekt „Klasy Frankofońskie na Śląsku” nauczyciele mają możliwość wszechstronnego rozwoju, a uczniowie w atrakcyjny sposób poznają język i kulturę krajów francuskojęzycznych.

 

Podczas uroczystości w sali sesyjnej wręczono także francuskie odznaczenia państwowe Palm Akademickich pani Renacie Klimek-Kowalskiej, Prezesowi Polskiego Stowarzyszenia „Europa Języków i Kultur”, koordynatorce projektu „Klasy Frankofońskie na Śląsku” oraz 3 nauczycielom języka francuskiego z naszego regionu: pani Edycie Wojciech (I Liceum im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie), pani Alinie Jaworskiej (Zespół Szkół nr1 w Pszczynie, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej) i panu Tomaszowi Szkudlińskiemu (Zespół Szkół nr 3 w Skoczowie).

 

Po tej uroczystości wszyscy goście udali się przed budynek I Liceum im. Bolesława Chrobrego, gdzie ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler  wraz z panią dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego Renatą Dyrdą uroczyście odsłonili tablicę „Ośrodek egzaminacyjny DELF/DALF. Szkoła partnerska Ambasady Francji i Instytutu Francuskiego w Polsce” .

 

Warto przypomnieć, że w wyniku podpisanego w 2012 roku porozumienia z Ambasadą Francji w Polsce  Polskie Stowarzyszenie – Europa Języków i Kultur jest nowym Centrum Egzaminacyjnym DELF w Polsce. Liceum im. Bolesława Chrobrego jest zewnętrznym ośrodkiem zdawania egzaminów DELF dla uczniów grup i klas frankofońskich południowej części województwa śląskiego.

 

Dzięki wparciu Powiatu Pszczyńskiego, Miasta Pszczyny, Gminy Suszec, dyrektorów szkół i pracujących tam nauczycieli uczestników projektu „Klasy Frankofońskie na Śląsku, język francuski obecnie nauczany  jest w Szkole Podstawowej w Studzienicach,  Gimnazjum nr 1 w Pszczynie, Gimnazjach w Studzionce i Kryrach oraz I Liceum im. Bolesława Chrobrego i III Liceum Ogólnokształcącym w Pszczynie.