I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Babia Góra 2013

22 września br. odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym wycieczka Uczniowskiego Klubu Sportowo – Turystycznego „DIABLAK”. Jak co roku we wrześniu udaliśmy się w Beskid Żywiecki z zamiarem zrealizowania następującej trasy: Slana Voda – Babia Góra (1725 m n.p.m.) – Przełęcz Brona (1408 m n.p.m.) – Mała Babia Góra (1515 m n.p.m.) – Slana voda.

Trasa wycieczki dobrana została zgodnie z predyspozycjami  i oczekiwaniami grupy, liczyła 21 km i przy przewyższeniu 1290 m przysporzyła uczestnikom bardzo wielu wrażeń. Uczestnicy  poznali najstarszy, wytyczony w 1894 roku, szlak na Diablak. Mieli również możliwość zapoznania się infrastrukturą turystyczną Słowacji, a także poznania walorów przyrodniczych i krajobrazowych fragmentu Górnej Orawy. Szczyt Diablaka zdobyty został przy niezbyt sprzyjającej pogodzie, jednak chłód, wiatr a nawet miejscami śnieg nie przeszkodziły uczestnikom cieszyć się ze zdobycia Królowej Beskidów. Tym razem bardzo dużo uwagi poświęconej było na poznanie historii zarówno tej części Słowacji jak również elementów znajdujących się w drodze na szczyt oraz tych na samym szczycie. Po przejściu całej trasy, co zajęło uczestnikom tylko 7 godzin, przyszedł czas na zasłużony odpoczynek w jedynym na trasie schronisku Slana voda, później tradycyjnie na króciutki konkurs z ciekawymi nagrodami. Jak zwykle wszystkim dopisał bardzo dobry humor i zadowolenie z mile i aktywnie spędzonego wolnego czasu i mimo braku jakichkolwiek widoków z Diablaka wszyscy zadowoleni wrócili do Pszczyny.

Uczniowski Klub Sportowo – Turystyczny „DIABLAK” współpracuje przy organizacji wyjazdów z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie a także Urzędem Miejskim w Pszczynie oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie.