I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Anhalt-Bitterfeld – Pszczyna Hallo Nachbar! Witaj sąsiedzie!

W dniach 16-23.09.2017 uczniowie naszej szkoły podejmują w domach  młodzież z partnerskiego Anhalt-Bitterfeld, która przez tydzień przygląda się jak funkcjonują urzędy naszego powiatu. W ramach praktyk młodzież niemiecka przebywa w szkołach (I LO, PZN nr1, PZN nr2), PUP, Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, w Komendzie Straży Pożarnej i w Komendzie Policji. Popołudnia organizowane są przez młodzież zaangażowaną w przyjęcie gości i opiekunów z I LO.
 Pogoda niespecjalnie  sprzyja w tym tygodniu, ale jak dotąd odwiedziliśmy już skansen, zagrodę żubrów, samo miasto, byliśmy w Katowicach, za nami wycieczka rowerowa nad jezioro w Łące, jezioro w Goczałkowicach, do ogrodów Kapiasa. W programie jeszcze Muzeum Browaru w Żywcu, wizyta w Muzeum Auschwitz.
Dzisiaj odbyły się w dwóch grupach zajęcia prowadzone przez młodzież niemiecką. W ciągu dwóch godzin polscy uczniowie mieli okazję do bliższego poznania powiatu Anhalt-Bitterfeld, landu Sachsen-Anhalt oraz szkolnictwa zawodowego. Wykorzystali również czas na rozmowy indywidualne z gośćmi.
Tego rodzaju spotkania są świetną okazją do sprawdzenia swoich umiejetnosci językowych w praktyce, popracowania nad rozszerzeniem słownictwa.  Pozwalają na bardziej osobiste poznanie mieszkańców   kraju – sąsiada,  korzyści nie sposób przecenić.
Tydzień został zorganizowany ze wsparciem finansowym Starostwa i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.