I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE

Niemcy

3.11.2018

Podsumowanie wymiany polsko-niemieckiej
sierpień 2018
W tym roku 7-osobowa grupka młodzieży uczącej się jeżyka niemieckiego miała możliwość pojechania do Bad Segeberg do zaprzyjaźnionej szkoły, żeby móc uczestniczyć w lekcjach swoich niemieckich partnerów, mieszkać w ich domach, przyglądać się codziennemu życiu niemieckiego kolegi i jego rodziny, przyglądnąć się systemowi szkolnemu, a przy okazji zwiedzić piękne okolice Szlezwiku Holsztyna.
Do wyjazdu zaproszeni byli uczniowie niemieckojęzyczni z klas pierwszych (obecnie drugich, nabór przeprowadzany był w kwietniu bieżącego roku), ale ostatecznie okazało się, że zgłosili się tylko uczniowie klasy 1e (obecnie 2e). Tak w wymianie uczestniczyli:
Heidi Stalska, Martyna Ficek, Julia Łukasik, Hanna Małek, Kacper Moll i Magdalena Musiolik.
Ponieważ mieliśmy 7 miejsc - tylu było chętnych ze strony niemieckiej, a nie mieliśmy już więcej zgłoszeń z naszej szkoły, w wymianie wziął udział również Maciej Czernik. Młodzież od początku była bardzo zgrana, pełna pomysłów, gotowa do współpracy.
Po długiej podróży autobusem liniowym z Katowic do Berlina i dalej do Hamburga, a następnie pociągiem do Bad Segeberg zostaliśmy bardzo ciepło powitani na dworcu w miejscowości docelowej. To ciepło i zaangażowanie nie tylko młodych ludzi, ale i ich rodziców oraz nauczycieli spowodowało, że cały tydzień od 24 sierpnia do 1 września był wspaniałym zakończeniem wakacji dla naszej młodzieży.
Koordynator wymian
Jolanta Moll
Relacja młodzieży:
W czasie pobytu w Niemczech zwiedziliśmy Lubekę, Hamburg, nadmorską miejscowość Büsum, byliśmy w parku rozrywki HansaPark. Wszystkie te wycieczki dały nam wyobrażenie o północy Niemiec i zweryfikowały nasze wyobrażenia. Ale i tak najważniejsze oczywiście były spotkania z ludźmi. Mała grupka młodzieży, u której gościliśmy okazała się podobnie jak my, zaangażowana, z pasjami, z podobnymi zainteresowaniami. W trakcie pobytu zorganizowaliśmy 3 spotkania wieczorne, gdzie rozmawialiśmy i tańczyliśmy.
Myśleliśmy, że spotkamy się na wyjeździe, w Krzyżowej, ale w trakcie spotkania podsumowującego dowiedzieliśmy się, że się spotkamy w Pszczynie. Już teraz cieszymy się na tę okoliczność i zaczynamy planować pobyt grupy niemieckiej u nas. Chcemy im pokazać wszystko, co w naszej okolicy najlepsze, wartościowe. Czasu będzie mało, więc musimy dobrze wybrać.


Wymiany w liczbach:
W wymianach wzięło udział 316 uczniów z Polski i 298 z Niemiec, co dało liczbę 614 uczestników.
Wykorzystano kwotę 163327 zł.


Udane spotkanie uczniów z Pszczyny i Bad Segeberg: Warszawa-Berlin 2017
Erfolgreiches Treffen der Schüler aus Pszczyna und Bad Segeberg: Warszawa-Berlin 2017