I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Wymiana polsko-czeska: “Przemysłowe dziedzictwo Śląska i ziemi hradeckiej w pierwszych dekadach XX wieku”

W dniach 4-8.03.2024 braliśmy udział w wymianie historycznej z zaprzyjaźnioną szkołą średnią G.J.K. Tyla w Hradec Králové. Realizowaliśmy projekt finansowany przez Fundusz Wyszehradzki, poświęcony historii naszych regionów,  koncentrując się na zagadnieniach takich jak: postacie historyczne, rozwój przemysłu, kultura, tradycje i krajobraz. W trakcie wymiany porozumiewaliśmy się w języku angielskim.

W pierwszym dniu zapoznaliśmy się z naszymi kolegami z Czech, zwiedziliśmy imponującą szkołę i historyczne centrum miasta.

Drugi dzień poświęciliśmy na prace projektowe. Wymienialiśmy się informacjami znajdując podobieństwa i różnice pomiędzy Śląskiem a ziemią hradecką. Stworzyliśmy kolaż podsumowujący naszą pracę.

W trakcie spaceru podziwialiśmy architekturę modernistyczną, funkcjonalizm i zabytki art nouveau, z których słynie Hradec.

Dzień zakończyliśmy wspólnym wyjściem do kręgielni.

Następnego dnia koledzy z Czech byli naszymi przewodnikami po atrakcjach turystycznych Pragi. Wspólnie tworzyliśmy fotoreportaż z naszego spaceru. Zobaczyliśmy Plac Wacława, Uniwersytet Karola w Pradzera, rynek starego miasta, Hradczany z katedrą św. Wita, most Karola. Zjedliśmy tradycyjny czeski obiad i zrobiliśmy zakupy.

Prawdziwą atrakcją była wizyta w rodzinnej manufakturze ozdób świątecznych Rautis w czeskich Karkonoszach. Ponad stuletnia tradycja wytwarzania ozdób ze szkła została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Poznaliśmy historię oraz zaskakujący proces produkcji paciorków zwanych “perłami”. Każdy z nas miał okazję wykonać aniołka ze szklanych koralików.

Jilemnice to słynny ośrodek sportów górskich oraz siedziba właścicieli dóbr ziemskich rodziny Harrachów. Zatrzymaliśmy się w pałacu, żeby poznać historię ludzi, którzy mieli wpływ na rozwój narciarstwa oraz przemysłu na tym terenie.

Wracamy ze wspaniałymi wspomnieniami i czekamy, by w czerwcu pokazać naszym czeskim kolegom nasz region.