I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

WIEN – AKTION: Młodzież Europy poznaje Wiedeń

WIEN – AKTION: Młodzież Europy poznaje Wiedeń

22-osobowa grupa młodzieży z 2 germanistkami wyruszyła 10 grudnia do Wiednia w ramach projektu Wien-Aktion organizowanego przez Austriackie Ministerstwo Oświaty, Nauki i Badań. Młodzież Europy Poznaje Wiedeń – tak brzmi pełna nazwa projektu, w którym może uczestniczyć młodzież ucząca się języka niemieckiego i znająca go przynajmniej n poziomie A2+. W ramach jednej grupy można zgłosić 25 uczestników razem z opiekunami, zatem wykorzystaliśmy liczebnie projekt niemal maksymalnie.

W ramach kwoty, którą należało wpłacić po projekcie, mieliśmy zwiedzanie wybranych z oferowanej listy zabytków Wiednia, tygodniowe bilety na środki komunikacji, zakwaterowanie, 3xwyżywienie w ciągu dnia oraz przewodników w większości zwiedzanych miejsc. A tych na tygodniowy pobyt nie brakowało. Byliśmy w Muzeum Techniki, zimowym pałacu cesarzy: Hofburg, a tam zwiedzaliśmy apartamenty cesarskie i Sissi, bibliotekę, obserwowaliśmy trening w Hiszpańskiej Szkole Jazdy, kościół świętego Augustyna, w którym Elżbieta Bawarska poślubiła cesarza Franciszka Józefa I, skarbiec i krypty, piękny z zewnątrz i wewnątrz barokowy kościół świętego Karola Boromeusza, ogrody i pałac Belvedere z cudowną kolekcją obrazów, Albertinę z impresjonistami, MUMOK (Museum Moderner Kunst) oraz letni kompleks pałacowy Schönbrunn, obejrzeliśmy dom Hundertwassera i zaglądnęliśmy na Prater.

Przewodnicy w różnych miejscach zmieniali się, ale to, co ich łączyło, to fakt, że mieli wprawę w oprowadzaniu ludzi będących w połowie przygody z językiem niemieckim. Mówili na tyle prostym językiem, wolno i wyraźnie, że większość grupy mogła zrozumieć opowiadany wątek. Osoby, które nie zrozumiały wszystkiego, mogły dopytać kolegów, albo też nauczycielek.

Do wyjazdu przygotowywaliśmy się bardzo solidnie, każdy uczestnik miał za zadanie przygotować garść informacji po polsku o miejscach, w których mieliśmy być kolejnego dnia. Wieczorami spotykaliśmy się i słuchaliśmy krótkich wystąpień oraz podsumowywaliśmy miniony dzień. Uzupełnialiśmy informacje w naszych książeczkach przygotowanych przez opiekunów specjalnie na tę okazję (w nich lista uczestników, adres miejsca zakwaterowania, program oraz quizy, krzyżówki dotyczące Wiednia, jego słynnych mieszkańców, różnic pomiędzy językiem niemieckim w Niemczech i w Austrii).

Dodatkowym plusem naszego pobytu były liczne jarmarki świąteczne. Każdego dnia odwiedzaliśmy inny. Ich styl, oferta produktów i klimat nieco różniły się od siebie. Jednym z zadań z naszego „przewodnika” było przeprowadzenie z gośćmi jarmarku wywiadów po niemiecku – udało się wykonać niemal w 100 procentach.

Kolejną wartością dodaną było spotkanie z absolwentem naszej szkoły studiującym w Wiedniu. Zabrał nas do głównego budynku uniwersytetu, pokazał bibliotekę, opowiedział o tym, jak się studiuje w stolicy Austrii i odpowiedział na liczne pytania uczestników.

Wszystko to było piękne, albo nawet bardzo piękne. Jednakże absolutnym gwoździem programu była wizyta w pięknym teatrze Raimundtheater (1893, 1200 miejsc), pierwszym wiedeńskim teatrze muzycznym. Uczestniczyliśmy w musicalu REBECCA, z przepiękną scenografią, strojami, muzyką i wspaniałym śpiewem aktorów. W teatrze byliśmy w środę, a wolnych miejsc było brak. Teatr pełny.

Za nami wspaniały, bogaty tydzień pełen wrażeń na całe życie.

Jeśli tylko pojawi się okazja podobnego wyjazdu, gorąco zachęcamy. Było warto.

Jolanta Moll

WIEN – AKTION: Europas Jugend lernt Wien kennen

Strona główna