I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Uczniowie Chrobrego wrócili z Włoch 

Projekt „Młodzież w działaniu” uznajemy za ukończony!

>>PSZCZYNA. Uczestnicy programu „Młodzież w działaniu” powrócili już do domów. Międzynarodowa akcja integrująca młodzież z całej Europy zakończyła tegoroczne działania niewątpliwym sukcesem.

           Czas na powrót do rzeczywistości. Po ośmiodniowej wyprawie, przypominającej kadr z dobrej klasy filmu przygodowego, przyszła pora na refleksje. Od 27 czerwca bieżącego roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie, przebywali w gorącej Italii, by realizować założenia 6 edycji programu „Młodzież w działaniu”. Tegorocznym miejscem spotkania była Alessandria, położona w północnej części Włoch. Akcja miała na celu m. in. umożliwienie młodym ludziom rozbudowania świadomości obywatelstwa europejskiego, szerszego poznania różnorodności kulturowej w styczności z zagranicznymi przyjaciółmi, odkrycia własnych, nieznanych dotąd talentów oraz nauki przekazanej w skuteczny i atrakcyjny sposób. Podczas intensywnych warsztatów współpracowaliśmy z reprezentantami Niemiec, Irlandii, Grecji i Włoch.

 Jak wyglądała nasza praca? To proste – uczestnicy, wcześniej przydzieleni do odpowiednich grup, wykonywali konkretne zadania. Do obowiązków grupy ‘video’ należało ułożenie scenariusza oraz nakręcenie krótkiego filmu, pokazującego problem pogodzenia życia w rzeczywistym społeczeństwie z internetową fikcją. Zadaniem grupy muzycznej było nagranie ścieżki dźwiękowej, współgrającej z nastrojem filmu, natomiast grupa dokumentacyjna zajmowała się stroną techniczno-artystyczną, jak na przykład obróbka i wystawa zdjęć zbieranych od początku wymiany lub napisanie artykuł do włoskiej gazety. Każdego ranka grupy rozjeżdżały się w swoje strony, a spotykały się dopiero na wspólnym posiłku pod koniec dnia.

           Początki nie dla każdego były łatwe. Nowe miejsce, nieznani ludzie i obcy język – to wszystko wpływało na (nie zawsze dobre) samopoczucie młodzieży. Dla wielu była to pierwsza szansa na zastosowanie języka obcego  w praktyce. Ambicja i determinacja nie pozwoliły jednak, by poddali się na starcie. Wzajemne wsparcie, chęć integracji i otwarte nastawienie ze strony młodych, okazały się silniejsze niż jakiekolwiek bariery językowe. Szybko stworzyli zgraną grupę, która pod opiekuńczym okiem liderów wytrwale pracowała nad projektem, już wkrótce mającym ukazać się szerszej publice, w pełnej swojej okazałości.

            Czy było warto? Na to pytanie odpowiedzieli uczestnicy: „Przede wszystkim podobała mi się tamtejsza atmosfera i relacje z nowo poznanymi kolegami- mówi Łukasz. Nauczyłem się współpracy z przedstawicielami różnych kultur i podszkoliłem swój angielski. Na pewno warto brać udział w takich projektach, gdyż zyskuje się nowe znajomości i można się czegoś nauczyć.” „Po raz pierwszy brałam udział w tego typu wymianie i jestem bardzo zadowolona- z uśmiechem dopowiada Magda. Zdobyłam nowe doświadczenia, poznałam wspaniałych ludzi, z którymi, mam nadzieję, nie utracę kontaktu. Miałam również możliwość porównania zachowań, przyzwyczajeń i obyczajów obowiązujących w różnych krajach. Szczerze polecam tego typu akcje!”.

Można więc stwierdzić, że każda minuta tam spędzona, była dobrze wykorzystana. Młodzież mogła nauczyć się bycia przedsiębiorczym, aktywniejszym i pewniejszym siebie. Przebywanie w środowisku kulturalnie i językowo zróżnicowanym, pozwalało na udoskonalenie umiejętności językowych oraz poznania własnych możliwości, w które nie raz ciężko było wierzyć. Praca w grupie pomogła wyzbyć się wszelkich uprzedzeń związanych z niewiedzą i stereotypami. Zaowocowała poczuciem własnej wartości i chęcią do działania. Niepodważalną korzyścią dla uczestników jest otrzymanie certyfikatu Youthpass,  będącego potwierdzeniem osiągnięć danej osoby podczas programu i pozwalającego na osiągnięcie sukcesów zawodowych w przyszłości.

Anna Błachut