I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Sprawozdanie z wizyty francuskich gości

Od wtorku 29 września do soboty 3 października gościliśmy w naszym liceum młodzież francuską z zaprzyjaźnionego liceum w AIRE-SUR-LA-LYS a regionu Nord Pas de Calais.

Nasi goście przylecieli do Pyrzowic późnym popołudniem, a następnie spędzili pierwszy wieczór u rodzin. Pierwsze kontakty nie były zbyt łatwe, bo uczniowie potrzebowali jednak trochę czasu, aby się bliżej poznać. Ułatwiły to z pewnością gry i zabawy integracyjne, które miały miejsce następnego dnia w auli naszego liceum.

Nasi goście zostali uroczyście przywitani przez Panią Dyrektor Renatę Dyrdę, a także byli gośćmi Starosty Pszczyńskiego, Pana Józefa Tetli. Zwiedzili Pszczynę, Kraków, Wieliczkę i Muzeum w Oświęcimiu. Byli niezwykle zainteresowani naszymi zabytkami, atmosferą zwiedzanych miejsc i spotykanymi tak ludźmi. Ale najważniejsze okazały się z pewnością wspólne wieczory, w trakcie których obserwowaliśmy wzajemne zwyczaje. Doszliśmy do wniosku, że więcej nasz łączy niż dzieli, nawet jeśli Francuzi nie jedzą prawie wcale śniadania, a w okolicach godziny 12.00 myślą wyłącznie o tym, kiedy będzie obiad. I to jest właśnie ta interkulturowość, o której tak wiele słyszymy w dzisiejszej zjednoczonej Europie.

Do zobaczenia w kwietniu!