I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Na stulecie

Rok 2018, rok obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wyrazy: Ojczyzna, Niepodległość, Patriotyzm pisane wielką literą, wielokroć odmieniane i zamykane są w mniej lub bardziej patetyczne zdania. I słusznie! Uczestniczymy wszak w wielkim święcie naszego narodu!
Wśród licznych refleksji powinna się jednak pojawić i ta, która być może stanie się próbą odpowiedzi na pytanie: Czym Polska, Ojczyzna jest dla mnie? Wbrew pozorom nie jest to pytanie proste… .
Nasz wielki rodak Karol Wojtyła – Święty Jan Paweł II – mówił:
„Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
Mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica, która ze mnie przebiega ku innym,
Aby wszystkich ogarniać w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:
Z niej się wyłaniam…gdy myślę Ojczyzna- by zamknąć ją w sobie jak skarb(…)
(„Myśląc Ojczyzna…”)
Świadomość przeszłości, historii własnego narodu: chwalebnych postaw, heroicznych dokonań ale i …. upadków, narodowych „grzechów głównych” to tkanka, z której buduje się tożsamość, dojrzały patriotyzm każdego narodu… .
Uczniowie naszego liceum a zarazem uczestnicy zajęć pozalekcyjnych Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, wraz ze swoimi opiekunami – Katarzyną Machnik, Ewą Chlebek, Piotrem Dudkiem, Mirosławem Lachowskim, Barbarą Wawrzyczek i Stanisławem Janoszem
przygotowali z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę koncert pt. „Historia Polski według Jacka Kaczmarskiego”.
9 listopada 2018 odbyły się dwa spektakle dla młodzieży pszczyńskich szkół ponadgimnazjalnych, a 11 listopada 2018 r. miał miejsce koncert dla mieszkańców miasta i powiatu pszczyńskiego.
Koncert miał swojego artystycznego przewodnika. Był nim Jacek Kaczmarski – bard „Solidarności”, twórca, który w sposób szczególny traktował historię i jak mało kto akcentował fakt, że jest ona – historia – nauczycielką życia, także współczesnego życia Polaków. To, co przeżywamy, tylko pozornie jest nowe i niepowtarzalne”, uważał Jacek Kaczmarski. W rzeczywistości wszystko już było i wystarczy odwołać się do historii, żeby zrozumieć to, co nam się przytrafia.
Koncert był piękną lekcją historii. Czego nas nauczyła ta rocznicowa lekcja? Być może prawdy zawartej w słowach naszego wielkiego rodaka – papieża( Jana Pawła II,) że „świadomość własnej przeszłości pomaga włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać innym wspólne dobro – Ojczyznę”. Może tego, że wszystko , co nas spotyka, czego doświadczamy jako jednostki i jako naród – zdrowie czy cierpienie, dobro czy zło, przyjaźń ludzką czy niechęć, dobrobyt czy niedostatek, może – jeśli tego zechcemy- działać ku dobremu. Nie udzielajmy odpowiedzi już teraz, „na gorąco”. To, po zakończonej lekcji, po zakończonych obchodach rocznicowych, stanie się ….. zadaniem domowym, które każdy z nas ma obowiązek wykonać.

Barbara Wawrzyczek, Stanisław Janosz

HISTORIA POLSKI
WEDŁUG JACKA KACZMARSKIEGO

Wykonawcy:

1. Na starej mapie krajobraz utopijny Zuzanna Piech

2. Pan Kmicic Wojciech Koprowski

3. Tradycja Agata Dyrda

4. Elekcja Mikołaj Kućmierz

5. Rokosz (Konfederacja Barska) Magdalena Dudek

6. Rejtan, czyli raport ambasadora Magdalena Dudek

7. Ostatnia mapa Polski Żaneta Gola

8. Rozbite oddziały Magdalena Dudek

9. Ballada wrześniowa Agata Dyrda

10. Katyń Natalia Szafron

11. Czołg Wojciech Koprowski

12. Jałta Agata Dyrda

13. Opowieść pewnego emigranta Mikołaj Kućmierz

14. Powrót sentymentalnej Panny „S” Agata Dyrda

15. Przejście Polaków przez Morze Czerwone Wojciech Koprowski

16. Modlitwa o wschodzie słońca wszyscy

Ewa Chlebek – fortepian
Katarzyna Machnik – przygotowanie chóru, fortepian
Mirosław Lachowski – opracowanie utworów na chór, fortepian
Piotr Dudek – gitara

Chór Per Spasso

Komentarz: Barbara Wawrzyczek Stanisław Janosz

prezentacja graficzna utworów: Aleksandra Kościelny, Dominik