I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Sprawozdanie z pobytu we Włoszech

Młodzież w Działaniu-

Projekt „Nie – zależna energia”

W dniach 26 czerwca – 6 lipca 2009 roku we włoskiej Alessandrii miała miejsce wymiana międzynarodowa zorganizowana w ramach programu „Młodzież w działaniu”. W projekcie „Nie-zależna energia” brało udział siedem sześcioosobowych grup z Włoch, Hiszpanii, Turcji, Irlandii, Czech, Niemiec oraz Polski. Wraz ze mną Polskę reprezentowali uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego  im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie: Mirela Wagstyl, Katarzyna Pysz, Wojciech Lesiak, Marcin Nowak oraz nasza opiekunka – pani Joanna Sajdok. Głównym celem wymiany było stworzenie filmu profilaktycznego dotyczącego uzależnień i nietolerancji. W trakcie trwania projektu pozbyliśmy się stereotypów i uprzedzeń, które wcześniej wiązaliśmy z danymi narodowościami.

Na lotnisku w Bergamo, na które dotarliśmy z Balic, zostaliśmy serdecznie przywitani przez Włochów. Po zapoznaniu się wyruszyliśmy na lotnisko w Malpensie. Czekały tam na nas grupa hiszpańska, irlandzka, czeska oraz turecka. Około północy przyjechaliśmy do alessandryjskiego hostelu Santa Maria di Castello, gdzie poznaliśmy uczestników niemieckich. Już pierwszego dnia, zaraz po zabawach zapoznawczych, wybraliśmy grupy. Mogliśmy zająć się dokumentacją, filmem, teatrem lub muzyką. Pierwsza z nich stworzyła gazetę oraz prezentację, dzięki którym w każdej chwili możemy przypomnieć sobie nasz obóz. Pozostałe grupy zajęły sie tworzeniem filmu wraz z soundtrackiem. Grupa teatralna składała się z aktorów grających w przedsięwzięciu, grupa filmowa zajmowała się reżyserią oraz pisaniem scenariusza, a grupa muzyczna nagraniem soundtracku.

Wolny czas spędzaliśmy na basenie, w Alpach, czy też w centrum Alessandrii – podziwiając piękno natury i sztuki Włoch. Co wieczór odbywały się prezentacje, podczas których każda grupa narodowa uczyła nas swoich obyczajów (tańca, pieśni, zabaw), a także częstowała tradycyjnymi potrawami. Podczas wymiany zwiedziliśmy zamek w Alessandrii  oraz spotkaliśmy się z lokalnymi władzami. Zasiedliśmy również na widowni telewizyjnego show „X-factor”.

Podczas wymiany każdy  miał możliwość poszerzenia swoich umiejętności językowych                     i odkrycia nowych talentów. Przebywając w otoczeniu ludzi odmiennych narodowości przekonaliśmy się, że różnice pomiędzy nami nie są tak wielkie, jak się wydaje. Tego rodzaju wymiany pozwalają młodzieży rozwijać się.  Poza możliwością komunikacji w języku angielskim, stwarzają także okazję do poznania nowych, ambitnych ludzi. Chciałabym serdecznie zachęcić do uczestnictwa w tego typu projektach, gdyż pozwalają one na poszerzenie swojego talentu, pozbycie się uprzedzeń i zawarcie nowych, interkulturowych znajomości.

 

Karolina Gryksa