I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Sprawozdanie z obozu matematyków

Obóz matematyczno- fizyczny:

 Wisła- Jawornik 2009

 

            12 i 13 października 2009 roku spędziliśmy wraz z naszymi nauczycielkami matematyki: Joanną Szczurek i Iwoną Kasińską na obozie  matematyczno- fizyczny w Wiśle  Jaworniku. Chociaż tegoroczny obóz przyszło nam przeżywać w ekstremalnych warunkach pogodowych, to  w niczym nie pokrzyżowały one naszych ambitnych planów naukowych.

Po przyjeździe do Wisły od razu przystąpiliśmy do rywalizacji w konkursie zagadek matematycznych i logicznych, wszyscy walczyli o jak najlepsze miejsce, bo stawka konkursu była bardzo …SŁODKA. Po południu przedstawialiśmy i słuchaliśmy pierwszej części przygotowanych przez nas prezentacji i doświadczeń. W zaprezentowanych referatach  poruszone zostały następujące tematy:

Ø  Lepkość- ciecze  newtonowskie i nienewtonowskie

Ø  Magnetyzm

Ø  Przyspieszenie ziemskie i jego doświadczalne wyznaczanie za pomocą wagi szalkowej

Ø  Złota liczba

Ø  Krzywe stożkowe

Mieliśmy możliwość zobaczyć także, zarejestrowany w czasie tegorocznego Sejmiku Matematyków, wykład dr Zdzisława Pogody z Uniwersytetu Jagiellońskiego  na temat rekordów matematycznych.  Ponieważ deszcz nie zechciał zrobić sobie przerwy, zamiast pójść na wycieczkę w góry poszliśmy do najbliższego sklepu po pyszne miejscowe kiełbasy, które pochłonęliśmy wieczorem przy ognisku.

Drugiego dnia wykorzystaliśmy krótką chwilę bez opadów, aby przeprowadzić w terenie dwa doświadczenia. Grupa uczniów klasy 2f skonstruowała miotający kilogramowymi pociskami na odległość 50m, średniowieczny trebuszet, którego siłę i precyzję mogliśmy zaobserwować na własne oczy. Natomiast druga grupa uczniów tej klasy pokazała jak przy użyciu plastikowej butli, pompki i kija od miotły otrzymać wyrzutnię pocisków z ziemniaków. W dalszej części dnia pozostali uczestnicy obozu zaprezentowali swoje referaty, które obejmowały następujące zagadnienia:

Ø  Trebuszet

Ø  Ciśnienie

Ø  Galileusz i jego odkrycia

Ø  Logarytmy i ich zastosowania

Ø  Sofizmaty

Ø  Maszyny proste

Ø  Fermi i jego pytania

Ø  Matematyka w starożytnej Grecji

Wykłady i doświadczenia, które przedstawiliśmy pomimo luźnej formy dostarczyły nam wielu ciekawych oraz cennych informacji. Z niecierpliwością czekamy na kolejny taki wyjazd.

                                                                       Uczestnicy           i opiekunowie obozu