I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Przygotowania do przyjęcia zagranicznych gości

„Ja, buntownik” – wymiana międzynarodowa z ramienia programu „Młodzież    w działaniu” w Chrobrym

 

W dniach od 28 czerwca do 4 lipca 2010 będziemy gościć młodzież z Europy  Przyjadą grupy z Niemiec, Czech i Słowacji. Uczennice naszego liceum, uczestniczące w spotkaniach szkolnego Klubu Europejskiego „Eurochrobrek, ” napisały projekt wymiany w ramach programu „Młodzież w działaniu”, który został zaakceptowany przez Narodową Agencję Programu i teraz czeka na realizację.

 

Celem spotkania będzie badanie zagadnienia buntu młodych ludzi przeciw takim problemom jak: nierówność, uprzedzenia, rasizm, dyskryminacja, apatia społeczeństwa, konsumpcjonizm i uzależnienia wśród młodzieży. Uczestnicy poprzez różnego rodzaju zajęcia będą prezentowali przeciw czemu powinniśmy się buntować i jak ten bunt można kreatywnie wykorzystać.

 

Warto wspomnieć, że zbliżająca się wymiana to  ciąg dalszy serii spotkań młodzieży z różnych krajów europejskich zapoczątkowanych w 2002 roku i kontynuowanych do dzisiaj. Uczniowie naszego liceum uczestniczyli  w wyjazdach do Chorwacji, Niemiec, Czech oraz Włoch. Niektórzy z nas tak bardzo cenią sobie możliwość kontaktu           z młodymi Europejczykami, że postanowili, już jako liderzy młodzieżowi, pogłębiać swoje doświadczenia. Poniżej wypowiedź jednej z współorganizatorek wyjazdu.

Katarzyna Pysz:

Uczestniczyłyśmy w wymianach międzynarodowych, co było wspaniałym przeżyciem, więc chciałyśmy, aby młodzi ludzie z Unii mogli przyjechać do nas. Uważamy, że mamy wiele do zaoferowania i pokazania. Dzięki spotkaniom „Eurochrobrka”  wymyśliłyśmy temat oraz cały program wymiany. Sam pomysł to jednak nie wszystko.  Najpierw zostałyśmy przeszkolone przez Polskie Forum Edukacji Europejskiej. Najtrudniejsze jest wypełnianie wniosku rejestracyjnego do Narodowej Agencji programu „Młodzież w działaniu”. Chcąc uzyskać pieniądze, trzeba wypełnić wielostronicowy dokument.  

1 lutego wysłałyśmy wniosek do Narodowej Agencji i czekałyśmy na odpowiedź. Pod koniec marca, dowiedziałyśmy się, że komitet ewaluacyjny przyznał nam  środki na wymianę. Na chwilę obecną przeżywamy okres euforii, jednak zdajemy sobie sprawę, że czeka nas teraz sporo pracy związanej z organizacją wymiany, tak aby nasi goście czuli się w Pszczynie jak w domu . Mamy nadzieję, że nasza praca przyniesie nam wiele satysfakcji, ale również pozwoli nabyć dużo cennych doświadczeń

Jesteśmy gotowi na ciepłe i godne przyjęcie gości. Mamy nadzieję, że to spotkanie, jak i wszystkie poprzednie, okaże się sukcesem i wszyscy będą się doskonale bawili.