I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE DLA DOROSŁYCH

Euroregion Beskidy – sprawozdanie

W dniach od 25 maja do 29 maja br. pięcioro uczniów klasy 1D (Katarzyna Hlubek, Wioletta Kościelniak, Jakub Klima, Dawid Kotas, Patryk Serafin) wraz z wychowawcą uczestniczyło w Projekcie Euroregion Beskidy – ”Integracja na pograniczu polsko – czeskim. Historia i sport ścieżką do wzajemnego poznania.” Uczestnicy wymiany mieli okazję bliżej poznać kulturę, obyczaje swoich sąsiadów a rozgrywki i zajęcia sportowe, wspólne zwiedzanie zabytków Pszczyny, wycieczka w góry oraz ognisko służyły budowaniu więzi ponad granicami państw.

Pierwszego dnia miało miejsce uroczyste przywitanie wszystkich uczestników wymiany przez władze Powiatu Pszczyńskiego oraz organizatorów wymiany. W projekcie wzięło udział 90 uczniów z następujących szkół: Zespół Szkół Samochodowych w Pszczynie, Zespół Szkół Rolniczych w Pszczynie, Zespół Szkół Ekonomicznych w Pszczynie, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Pszczynie, III Liceum Ogólnokształcące w Pszczynie, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Pawłowicach, Liceum Ogólnokształcące w Gilowicach, Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Woli, Zespół Szkół w Woli, Střední škola gastronomie a služeb Frýdek-Místek, Střední škola hotelowá a obchodně podnikatelská Český Těšin, Střední škola Třinec-Kanada, Střední škola Havířov – Prostřední Suchá oraz Střední škola řemesel a služeb Havířov-Šumbark oraz ich 15 opiekunów.

Po części oficjalnej udaliśmy się do internatu Szkół Rolniczych w Pszczynie, gdzie po zakwaterowaniu młodzieży czeskiej wszyscy uczestnicy zostali zapoznani z regulaminem wymiany, zostali podzieleni na 6 piętnastoosobowych drużyn oraz odebrali pamiątkowe koszulki. Po obiedzie udaliśmy się zwiedzać atrakcje turystyczne Pszczyny – Pokazową Zagrodę Żubrów oraz Skansen – Zagrodę Wsi Pszczyńskiej. Kolejnym punktem programu był test wiedzy motoryzacyjnej, który wymagał od młodzieży współpracy w grupie.

            Drugi dzień upłynął w głównej mierze na zajęciach sportowych – rano uczestniczyliśmy w turnieju piłki siatkowej drużyn mieszanych (rozgrywki grupowe) a po południu mieliśmy okazję skorzystać z basenu oraz ścianki wspinaczkowej w Pawłowicach. Jednak jeszcze przed obiadem zwiedziliśmy największą atrakcję turystyczną Pszczyny – Zamek Pszczyński.

            Trzeci dzień to autentyczna lekcja historii, gdyż udaliśmy się do byłego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz – Birkenau. Każdy z uczestników na swój sposób przeżywał te wszystkie emocje, które towarzyszyły nam w czasie zwiedzania tych miejsc. A dodatkowo wszystkie odczucia potęgował padający deszcz.

Po południu wszyscy z wielką ochotą stanęli do walki na boisku siatkarskim. Tym razem rywalizacja siatkarska miała na celu wyłonienie zwycięzców całego turnieju. Po bardzo pasjonującym pojedynku finałowym zwyciężyła drużyna granatowych pokonując 3:1 drużynę zielonych.

              Czwartego dnia wyruszyliśmy na wycieczkę górską – tym razem pogoda okazała się dla nas łaskawa i w radosnym nastroju zdobyliśmy Bendoszkę Wielką (1144 m n.p.m.)
a w schronisku na Przełęczy Przegibek (1000 m n.p.m.) zjedliśmy obiad.  Po przyjeździe do Pszczyny czekało na nas już rozpalone ognisko, gdzie wszyscy posilili się smacznymi kiełbaskami. Nawet padający deszcz nie był w stanie popsuć dobrych humorów, choć ze względu na jego intensywność musieliśmy się przenieść do stołówki.

            W piątek rano rozegraliśmy dwa mecze międzynarodowe w piłkę nożną halową dziewcząt i chłopców. W tej kwestii Polacy okazali się niezbyt gościnni, gdyż zarówno dziewczęta, jak i chłopcy wygrali swoje spotkania. Godnym zauważenia jest fakt, iż osoby,któe nie brały udziału w zmaganiach sportowych w bardzo kulturalny sposób dopingowały swoich kolegów. Po zawodach sportowych przyszedł czas na obiad i na uroczyste pożegnanie
w Starostwie Powiatowym w Pszczynie. Trzy najlepsze drużyny siatkarskie zostały uhonorowane pamiątkowymi medalami, a każdy uczestnik projektu dodatkowo otrzymał materiały promujące nasz powiat. Pożegnaniom nie było końca i wszyscy żałowali,
że tydzień integracji tak szybko minął. Mamy nadzieję, że przyjaźnie, które się nawiązały podczas trwania wymiany przetrwają długie lata.

             Projekt, w którym uczestniczyliśmy jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska
2007 – 2013.

            Chcielibyśmy złożyć ogromne podziękowania tym wszystkim osobom, które zorganizowały tę wymianę, dbały o nasze bezpieczeństwo, zapewniły nam wiele atrakcji
kulturalno – sportowych w przeciągu tych pięciu dni a także codziennie przygotowywały dla nas pyszne posiłki.

 

 

 

Agnieszka Szczypka – Wojciech

opiekun grupy uczniów I Liceum Ogólnokształcącego

 im. Bolesława Chrobrego